Skvělá hudba, bouřlivé ovace i přídavek

16/1 2015

Skvělá hudba, bouřlivé ovace a vytleskaný přídavek. Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava naplnil ve čtvrtek 15. ledna sál Domu kultury města Ostravy do posledního místečka a nabídl mimořádný kulturní zážitek. Spolu s ředitelem JFO Janem Žemlou ho zahájil první muž ostravské radnice Tomáš Macura.

Skvělá hudba, bouřlivé ovace i přídavek

Janáčkova filharmonie Ostrava při novoročním koncertu. Foto: J. Urban

„Těším se, že si spolu užijeme Slovanských tanců Antonína Dvořáka, neboť je to volba podle mého gusta – romantická a vcelku optimistická, čili to, co myslím si, v tuto dobu potřebujeme,“ řekl primátor ze scény. Připomněl také, že pro rok 2015 Ostrava soutěžila o titul Evropského hlavního města kultury. „Domnívám se, že ač jsme zůstali bez titulu, je dnes dobrá příležitost dokázat sami sobě i okolí, že tím městem kultury ve skutečnosti opravdu jsme,“ zdůraznil Tomáš Macura.

Ještě než dirigent Stanislav Vavřínek pozvedl dirigentskou hůlku a rozezněly se podmanivé tóny Dvořákovy hudby, Tomáš Macura a Jan Žemla symbolicky pokřtili publikaci nazvanou Nehrajeme kratce, hrajeme už 60 let, vydanou u příležitosti loňského „kulatého“ jubilea JFO.

Podle Jana Žemly ostatně jubilejní rok nebyl pro Janáčkovu filharmonii vůbec špatný. Své město, kraj i celou Českou republiku reprezentovala více než se ctí. Uskutečnila desítky koncertů, hudbu v jejím podání vyslechly desítky tisíc posluchačů. Ostravskou a českou kulturu reprezentovala také v Německu, na Slovensku, v Rakousku nebo Číně. Zcela mimořádné pak bylo vystoupení v pařížském Divadle na Champs-Élysées, kde filharmonie doprovodila světovou sopranistku Annu Netrebkovou.