Seniorem roku je Lenka Kocierzová

9/11 2017

Seniorem roku 2017 se stala sedmašedesátiletá malířka, grafička, ilustrátorka, designérka, učitelka, kronikářka a milovnice klobouků Lenka Kocierzová. Titulem Klub roku byl oceněn Klub seniorů Plesná. Slavnostní vyhlášení 11. ročníku městské ankety se uskutečnilo 9. listopadu v Nové radnici. Oceněným blahopřáli primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a další.

Seniorem roku je Lenka Kocierzová

Lenka Kocierzová s primátorem Tomášem Macurou (vpravo) a náměstkem primátora Zbyňkem Pražákem. Foto: Lukáš Kaboň

Seniora roku 2017 vybírala odborná komise z devatenácti mimořádně aktivních osobností starších 65 let, navržených seniorskými organizacemi, městskými společnostmi a jednotlivci. Vítěz ankety vzešel ze sedmi nominací. Krom Lenky Kocierzové je získali:

• Miloslav Hořínek (70 let), sportovec a sportovní činitel už více než 50 let aktivně spjatý s Tělovýchovnou Jednotou Sokol Stará Bělá,
  • Ladislav Vonzino (80 let), aktivní sportovec, vedoucí sportovních akcí klubu vysokohorských turistů a klubu českých turistů NH Ostrava, předseda klubu důchodců ArcelorMittal Ostrava,
  • Antonín Blažek (89 let), muž mnoha zájmů a profesí, mistr odborného výcviku, technik, účinkující v různých kulturních a společenských akcích, který popsal své zážitky v Pamětech Ostravy,
  • Vlasta Maňásková (86 let), učitelka, grafička, fotografka, zahradnice i spisovatelka, autorka detektivního příběhu Marten - příběhy ze života detektivního komisaře a divadelní hry Technika v pohádce,
  • Marie Viková (82 let), herečka v Divadle Petra Bezruče, filmová herečka, pedagožka, členka porot hudebních a recitačních soutěží,
  • Ing. Miroslav Šmíd (90 let), důlní inženýr, držitel 10 patentů a dvou desítek zlepšovacích návrhů, jeden ze zakladatelů Slezskoostravské sedmičky, nejslavnějšího mládežnického kulturního souboru na Ostravsku, hudební skladatel.

Letos počtvrté byl spolu se seniorem roku vyhlášen také Klub seniorů roku. Z osmi nominací se jím pro rok 2017 stal Klub seniorů Plesná. Organizace, která letos slaví 40 let nepřetržité činnosti a aktuálně sdružuje 74 členů, mj. přispívá do časopisu Pleso, připravuje besedy, organizuje exkurze, rekondiční pobyty doma i v zahraničí. Pořádá nebo spolupořádá četné kulturní akce jako Mikulášskou nadílku, MDŽ, Plesenský gulášfest, Májovou Plesnou či oslavy 28. října. Ocenění převzal člen výboru klubu Miroslav Wiederman.

Titul Senior roku v minulosti získali MUDr. Blanka Malá (2007), JUDr. Eva Teicherová (2008), Mgr. Jaroslav Král (2009), Luděk Eliáš (2010), Lubomír Pásek (2011), prof. Jan Hališka (2012), Věra Heroldová (2013), Hana Papežová-Kolářová (2014), prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc. (2015) a Ing. Milan Weber (2016).

Titulem Klub roku byly oceněny Městská organizace Ostrava Svazu důchodců ČR (2014), Společnost senior (2015) a Klub seniorů Nová Bělá (2016).