Sborník OSTRAVA už má 28 dílů

15/10 2014

Archiv města Ostravy představil 28. vydání sborníku OSTRAVA s podtitulem Příspěvky k dějinám a současnosti Ostravy a Ostravska. V sále hudebního oddělení Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu přečetl 17. října úryvky vybraných příspěvků herec divadla loutek Aleš Petrič.

Sborník OSTRAVA už má 28 dílů

Křest sborníku Ostrava obohatily hrou na zobcovou flétnu studentky ostravské konzervatoře. Foto: J. Urban

Sborníky Archivu města Ostravy vycházejí od roku 1963. Prezentují ve formě studií, článků, vzpomínek a edic výsledky historického bádání, ale i témata spjatá se současností. Obsah letošního vydání sborníku uspořádala ředitelka AMO Blažena Przybylová s redakční radou ve složení Antonín Barcuch, Blažena Gracová, Naďa Goryczková, Karel Jiřík, Jiří Kovář, Markéta Palowská, Petr Popelka, Karel Steinmetz.

Mezi deseti studiemi najdeme materiály mapující život ve městě ve 13. a 14. století (Odpad ve středověké Moravské Ostravě), sondu do politických poměrů ve Vídni na konci 19. století ve formě účasti ostravských poslanců A. Bernera a P. Cingra na největší obstrukci v říšském parlamentu, analýzu hospodaření Moravské Ostravy v období nacistické okupace nebo vzpomínku na neblahé dopady kulturní politiky KSČ na literaturu a výtvarné umění v Ostravě v období normalizace v 70. a 80. letech minulého století.

Část věnovaná osobnostem se věnuje Aloisi Strašilovi, který sehrál zásadní roli při otevření Domu umění v roce 1926, a Karlu Fričovi, který byl nejen respektovaným báňským odborníkem, ale také předním představitelem českého národního života na Ostravsku v závěru 19. a první polovině 20. století. Závěrečná Edice se zabývá moravskoostravským soukenickým cechem v 17. století, sporem jeho člena Jiříka Zámostného, a prvním návrhem na stanovení stavebního obvodu města Moravské Ostravy z roku 1876.

Autory studií jsou Igor Ivan, Jiří Kovář, Martin Juřica, Jana Prchalová, Jozef Šerka, Jakub Gryžboň, Lenka Černíková, Blažena Przybylová, Karel Jiřík, Romana Rosová, Zbyněk Moravec Gabriela Pelikánová, Jindra Biolková, Petr Kašing, Jaroslava Novotná a Eva Rohlová.

Sborník Ostrava 28 vydalo nakladatelství Tilia v Ostravě pro statutární město Ostrava – Archiv města Ostravy v nákladu 350 výtisků. K dostání je v sídle archivu v Ostravě-Přívoze na ulici Špálově 19, v pobočkách Ostravského informačního servisu a v knihkupectvích Academia a Artfórum. Cena publikace je 253 korun.