Rok oslav 750. výročí města Ostravy

18/1 2017

Ostrava slaví 750 let od první písemné zmínky o městě. Ta se objevila v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku 29. listopadu 1267 a týká se centrální části dnešní moravskoslezské metropole. O významu výročí a programu oslav hovořili 18. ledna v Archivu města Ostravy primátor Tomáš Macura a ředitelky archivu Blažena Przybylová a Ostravského Muzea Jiřina Kábrtová.

Rok oslav 750. výročí města Ostravy

Při setkání s novináři předvedla ředitelka AMO B. Przybylová nejcennější archiválie. Na snímku listina českého krále Ferdinanda ze 7. června 1532, kterou byla povýšena na městys obec Třebovice. Foto: L. Kaboň

Muzeum zahájilo oslavy už v prosinci loňského roku vernisáží unikátní výstavy Korunovační klenoty v dějinách světa, která potrvá do 5. března. Na ni naváže tříměsíční výstava věnovaná životu ve středověké Ostravě s názvem Ostrava nevídaná. Historii města a jeho jednotlivých městských obvodů je věnována putovní výstava, která mezi lednem a prosincem postupně navštíví všech 23 městských obvodů.

Archiv města Ostravy připravuje publikaci věnovanou středověké Moravské Ostravě, jejíž součástí budou i překlady významných latinsky psaných listin z 13. a 14. století. Kniha bude oficiálně představena v rámci výstavy v Ostravském muzeu. Naváže na ni další publikace – Ostrava v datech, která seskupí dosud samostatně vydávaná tzv. historická kalendária připravovaná Archivem města Ostravy. Její vydání je plánováno na září.

Zajímavou akcí k jubileu se stane interaktivní hra, která zvídavé Ostravany zavede na různá místa ve městě. Samostatnou částí budou dějepisné soutěže pro žáky ostravských středních a základních škol, pro které je připravována „učebnice“ ostravských dějin ve formě zábavného komiksu. Vrcholem oslav bude historický víkend v centru města a v okolí Slezskoostravského hradu ve dnech 8. a 9. září. Ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským je na 9. září připravována rovněž Mše svatá na Masarykově náměstí.

„Kromě těchto kmenových akcí připravujeme řadu dalších zajímavých věcí, které budeme odtajňovat průběžně, protože se připomínce 750 let budeme věnovat kontinuálně v průběhu celého roku,“ uvedl primátor Tomáš Macura s tím, že po vzoru úspěšné akce Shakespeare 2016 chce město připravit navíc speciální grantové schéma na podporu menších akcí věnovaných historii města a jeho osobnostem, které uspořádají městské obvody, instituce, školy, kulturní a společenské organizace.

Na toto schéma by mělo být vyčleněno celkem 850 tisíc korun. S konečnou platností o tom rozhodnou městští zastupitelé na svém lednovém zasedání.