Věž bude pro autisty svítit modře

1/4 2015

U příležitosti Světového dne povědomí o autismu (WAAD), ve čtvrtek 2. dubna, startuje 2. ročník celorepublikové osvětové kampaně Česko svítí modře. Jejím cílem je vyjádřit podporu lidem s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich blízkým. K akci se opět připojí i město Ostrava.

Věž bude pro autisty svítit modře

Ostrava se přihlásila k akci Česko svítí modře, navazující na celosvětovou kampaň Light it up blue. Foto: archiv

„Modrá je heraldickou barvou Ostravy, proto je věž ostravské radnice nasvícena na modro běžně. V noci z 2. na 3. dubna bude ale svítit speciálně pro osoby s poruchami autistického spektra,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák. „Z rozpočtu města jsme na akce na podporu rodin s dětmi s autismem vyčlenili pro letošní rok více než 400 tisíc korun,“ dodal náměstek pro sociální oblast.

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jejím důsledkem je, že dítě nerozumí dobře tomu, co vidí, slyší a prožívá. Jeho duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti a projevuje se specifickými vzorci chování. Počet dětí s PAS při tom roste. Například Speciálně pedagogické centrum u Základní školy Kpt. Vajdy v Ostravě-Zábřehu, které se tomuto problému věnuje, evidovalo ve školním roce 2003/2004 celkem 54 klientů s PAS, o deset let později, ve školním roce 2013/2014, to bylo již 1017 dětí.

Účelem osvětové kampaně Česko svítí modře je především zvýšení informovanosti o autismu, podpora včasné diagnostiky a včasné intervence. Tyto cíle sledují také akce pořádané u příležitosti WAAD Speciálně pedagogickým centrem a organizacemi zaměřenými na pomoc rodinám s autistickými dětmi.

• 1. dubna, 9 - 16 hod., Speciálně pedagogické centrum, ZŠ Kpt. Vajdy, Zábřeh – Den otevřených dveří pro rodiče, pedagogy a širokou veřejnost
  • 1. - 3. dubna, Knihovna města Ostravy – Týden autismu v Ostravě
  • 2. dubna, 10 - 19 hod., OC Nová Karolina – osvětový den
  • 8. dubna, aula Ostravské univerzity – mezioborová konference Autismus – od dětství do dospělosti
  • 11. dubna, 16 hod., OC Nová Karolina – soubor koncertů na podporu rodin s autistickými dětmi
  • 12. dubna, 14 hod., Trojhalí Karolina –Sportovci a rockeři podporují autisty.