První národní cyklo a in-line průzkum v Česku

18/8 2011

Města, turistické regiony a projektanti doposud nemají ucelenou představu o potřebách cyklistických turistů a sportovců na in-line bruslích. Nápravu má zjednat právě zahájený První národní cyklo a in-line průzkum v Česku. Národní průzkum zaměřený na tyto skupiny turistů a sportovců potrvá až do konce září 2011 a záštitu mu poskytla Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism.

První národní cyklo a in-line průzkum v Česku

Nově získaná data mohou sloužit politikům pro zjištění potřeb části veřejnosti, úředníkům pro nastavení grantů pro volnočasové a sportovní vyžití, soukromému sektoru pro zlepšení svých nabídek a služeb a projektantům pro zpětnou vazbu na využití jednotlivých prvků dopravní infrastruktury, které využívají cyklisté a in-line bruslaři.

Ostrava díky pravidelnému sčítání dopravy má k dispozici počty cyklistů na určitých úsecích. Ale o potřebách a chování cyklistů či in-line bruslařů odborníci zatím nevědí nic více. Přitom v Ostravě se in-line bruslení těší velké přízni mezi obyvateli. Vzpomeňme na veřejné jízdy bruslařů na Hlavní třídě v Porubě, kde se letos již po třetí konal závod série světového poháru na 33 km. Mnoho cyklistických turistů do Ostravy také přivádí mezinárodní cyklistická trasa EUROVELO č. 4, které oficiálně spojuje Kyjev s pobřežím Normandie.

Zájemci, chtějící nepřímo ovlivnit vývoj cyklistické turistiky a in-line bruslení po celé republice - a tedy i v Ostravě a okolí - najdou dotazník a více informací na http://www.ceskojede.cz/rubriky/cyklo-a-in-line-pruzkum/

Protože cyklisté a in-line bruslaři často pro svůj pohyb využívají společné prostory, Aktiv města Ostravy pro BESIP prosí o vzájemnou ohleduplnost mezi účastníky provozu. Dále cyklistům a in-line bruslařům doporučuje využívat všechny dostupné ochranné prvky - jako jsou helmy, rukavice či ochrany kolen a loktů.  Josef Laža