Prokešovo náměstí znovu zdobí smalty

14/6 2011

Prokešovo náměstí před budovou Nové radnice v Ostravě opět zdobí smaltovaná umělecká díla. Vznikla u příležitosti šestého ročníku sympozia Smalt Art Vítkovice a nyní jsou po třech umístěna ve tvaru trojúhelníků okolo sloupů osvětlení radničního náměstí.

Prokešovo náměstí znovu zdobí smalty

FOTO: Jeden ze smaltových trojúhelníků na Prokešově náměstí

Pracovalo na nich deset umělců - osm mužů a dvě ženy - Ivana Štenclová, která se navíc objevila také v roli kurátorky, Jitka Svobodová ztvárňuje kouře, Michael Rittstein rychlé motorky, Roman Franta broučky. Skupinu doplňují – Josef Duchan, Karel Jerie, Aleš Hudeček, Jan Kaláb, Jakub Špaňhel a Roman Trabura.

Jde o největší smaltovaná díla světa, protože vítkovická pec zvládne vypálit plechy o rozměrech až 1,5 na 2,5 metru, vážící až 100 kilogramů.

Umělci nanášejí speciální barvy na plechy v základní barvě, hotové dílo pak projde pecí s teplotou vyšší než 800 °C. Takováto tvorba není snadná, díky vysokému žáru v peci nikdy není jisté, zda výsledná barva bude odpovídat uměleckému záměru.

Smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu, která vytvoří na kovu hladký a pevný ochranný povlak. Takto ošetřený materiál odolá mechanickým i povětrnostním vlivům bez změn barvy i několik stovek let.

Samotné sympózium, které skončilo začátkem května, se konalo za finanční podpory z grantu Statutárního města Ostravy.