Prohlédnout si radnici přijeli z Londýna

28/10 2014

Nová radnice byla otevřena 28. října 1930. Také letos se u této příležitosti v největším radničním komplexu v ČR konal Den otevřených dveří, který se tradičně těšil velkému zájmu. Reprezentativní prostory si prohlédlo na 630 lidí, sedm stovek se pokochalo pohledem z vyhlídkové plošiny nejvyšší radniční věže, čnící do výše téměř 86metrů.

Prohlédnout si radnici přijeli z Londýna

Účastníci Dne otevřených dveří poslouchají výklad o historii Nové radnice. Foto: J. Urban

Novinkou byla kvízová soutěž uspořádaná Archivem města Ostravy, která spočívala v poznávání zajímavých míst a objektů podle archivních fotografií. Zúčastnilo se jí okolo 200 milovníků města, kteří se dožadovali stále dalších a dalších obrázků.

Ostravská Nová radnice je významnou budovou, s níž se občasné města ztotožňují a na kterou jsou patřičně hrdí. Na letošním Dni otevřených dveří se objevila manželská dvojice Natálie a Michal Maděrovi, která žije už od roku 2003 v Londýně. Do moravskoslezské metropole létají za maminkou manželky zpravidla jednou ročně. Jak přiznali, letos si k této návštěvě vědomě vybrali termín okolo 28. října, aby si mohli prohlédnout radnici. Návštěva je nezklamala.

Natálie Maděrová jako ostravská rodačka velmi oceňovala exkurzi po reprezentačních místnostech radnice. „Bylo dost času prohlédnout si jejich architekturu a výzdobu, a protože se mi jejich strohý funkcionalistický sloh velmi líbí, moc jsem si to užívala,“ svěřovala se. Její manžel Michal, který pochází od Liberce, byl nadšen vyhlídkou z radniční věže. „Počasí bylo parádní, takže bylo všechno nádherně vidět,“ pochvaloval si. Nejvíc ho překvapilo, jak je Ostrava zelená. „I teď v říjnu je z vyhlídkové terasy vidět moře zeleně,“ konstatoval s údivem.