Primátorem Ostravy je Tomáš Macura

6/11 2014

Na ustavujícím Zastupitelstvu města Ostravy byl novým primátorem statutárního města Ostravy zvolen Tomáš Macura, lídr hnutí ANO 2011, které v moravskoslezské metropoli zvítězilo v říjnových komunálních volbách.

Primátorem Ostravy je Tomáš Macura

Rada města Ostravy (zleva): I. Racek, I. Hařovský, L. Folwarczny, L. Palyza, D. Pfleger, primátor T. Macura, Z. Pražák, K. Šebestová, K. Bednář, R. Babinec, L. Grygar. Foto: J. Urban

Zasedání ostravského zastupitelstva v radnici města ve čtvrtek 6. listopadu zahájila státní hymna České republiky. Jednání řídil v pozici předsedajícího nejstarší zastupitel Oldřich Jakubek (KSČM). Zastupitelé v počtu 54 přítomných z celkového počtu 55 pak složili slib. Podle výsledků voleb obsadilo hnutí ANO 2011 patnáct křesel, ČSSD 12, hnutí Ostravak a KSČM po 10, KDU-ČSL a ODS po 4 křeslech.

Po schválení programu zasedání došlo na volbu členů volební komise, stanovení počtu členů rady města a uvolněných členů zastupitelstva města. Z navržených členů zastupitelstva členové tohoto orgánu zvolili primátorem statutárního města Ostravy Tomáše Macuru z hnutí ANO 2011. Pro hlasovalo 31 zastupitelů, 23 se zdrželo, žádný nebyl proti.

Primátor města Ostravy Tomáš Macura po svém zvolení poděkoval za důvěru, která mu byla projevena. Do funkce nastupuje s odhodláním věci změnit k lepšímu. Připomněl, že motto hnutí ANO, transparentnost a efektivita hospodaření s veřejnými prostředky, boj proti korupci a klientelismu jsou také jeho cílem. Osobně bude hledat spojovací prvky mezi všemi stranami působícími v zastupitelstvu, chce maximálně využít odborný aparát magistrátu, hodlá více otevřít radnici a vtáhnout do řešení problémů občany města.

Prvním náměstkem primátora a jeho statutárním zástupcem byl zvolen Lumír Palyza (ČSSD). Dalšími náměstky primátora se stali Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), Radim Babinec (ANO 2011), Kateřina Šebestová (ANO 2011), Kamil Bednář (ČSSD) a Ivo Hařovský (ČSSD). Neuvolněnými členy 11členné rady města Ostravy byli zvoleni Libor Grygar (ČSSD), Libor Folwarczny (ANO 2011), David Pfleger (ANO 2011) a Ilja Racek (KDU-ČSL).

V další části jednání zastupitelstvo města Ostravy odsouhlasilo zřízení finančního výboru a kontrolního výboru, v obou případech 13členných orgánů. Předsedkyní prvního z nich byla zvolena Simona Piperková (ČSSD), druhý povede Ivan Štefek (KSČM).