Primátor Ostravy přijal hosty z Číny

14/11 2014

V rámci návštěvy Moravskoslezského kraje zavítala delegace z města Su-čou (Suzhou) v Čínské lidové republice ve čtvrtek 13. listopadu do Nové radnice, kde byla přijata primátorem města Ostravy Tomášem Macurou a jeho náměstky Zbyňkem Pražákem a Radimem Babincem.

Primátor Ostravy přijal hosty z Číny

Tomáš Macura se zdraví s Zhang Yuelinem v přítomnosti náměstků primátora Zbyňka Pražáka (vlevo) a Radima Babince. Foto: J. Urban

Hosty vedl náměstek primátora a policejní ředitel města Zhang Yuelin. Doprovázeli ho představitelé správy města, průmyslové zóny Suzhou Industrial Park (SIP), úřadu pro životní prostředí a municipální správy. Zástupci Ostravy a Su-čou se vzájemně informovali o svých městech, s důrazem na směry dalšího ekonomického rozvoje. Čínská strana se obšírně věnovala vědecko-technologické platformě v Su-čou, využití potenciálu infrastruktury jejich města a možnostem oboustranně výhodné spolupráce obou měst a regionů.

Průmyslová zóna Suzhou Industrial Park (rozloha 288 km2) ve více než šestimilionovém městě Su-čou vznikla jako společný projekt čínské a singapurské vlády v roce 1994. Stěžejními obory industriálního parku jsou IT a strojírenství. Vloni bylo v SIP otevřeno obří nanotechnologické centrum se zahraniční participací, vítá všechny zahraniční investory v oboru, má šanci stát se největším nanocentrem na světě. Park má dobré dopravní napojení – blízkost řeky Jang-c´, vysokorychlostní vlak do Pekingu (5 hod.) a do Šanghaje (1 hod.), rychlostní komunikace do sousedních měst a provincií. SIP přilákal téměř pět tisíc zahraničních investorů a 18 tisíc domácích společností. Má i rezidenční čtvrť, jejíž plocha zahrnuje 45 % zeleně.

Důkazem stále se rozšiřující hospodářské spolupráce ČR a ČLR byla v červnu letošního roku ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem v Číně podepsaná dohoda o založení CzechTech China Center (CTCC), které je součástí průmyslové zóny Suzhou Industrial Park ve městě Su-čou. Centrum založila agentura CzechTrade pro podporu českých subjektů v oblasti pokročilých technologií a produktů na čínském trhu (nanotechnologie, biotechnologie aj.)

Primátor Tomáš Macura i viceprimátor Zhang Yuelin hovořili o možnostech oboustranně prospěšné spolupráce v oblastech vzdělávání, vědy a techniky, komerční, podnikatelské a turistickém ruchu. Tomáš Macura přijal pozvání k návštěvě Číny, která by se mohla uskutečnit v příštím roce.