Přijďte si do zoo prohlédnout mamuta

15/8 2018

Model kostry mamuta v životní velikosti mohou spatřit návštěvníci ostravské zoologické zahrady. Předlohou se stala kostra konkrétního zvířete, jehož pozůstatky byly nalezeny u německé obce Bornau. Na našem území mamuti žili ještě před 10 tisící roky. Osada lovců mamutů byla archeology nalezena i na ostravském vrchu Landek.

 

Přijďte si do zoo prohlédnout mamuta

Model kostry mamuta v ostravské zoologické zahradě.

V areálu ostravské zoologické zahrady bylo během uplynulého roku nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Jedná se zejména o předchůdce a prapříbuzné dnešních živočichů. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého. Předlohou ostravského mamuta byla mamutí kostra nalezená u německé obce Bornau. Model mamuta vznikal přibližně půl roku, čemuž předcházelo zhruba stejně dlouhé přípravné období. Pracovali na něm čtyři sochaři. Má železnou konstrukci vážící 200 kilogramů. Ta byla následně opláštěna vymodelovanými odlitky z pryskyřice a nabarvena. Výsledný model proto váží téměř 400 kilogramů. Je umístěn u výběhu slonů indických.

„Moderní zoologické zahrady, mezi něž ta ostravská bezesporu patří, už dávno nejsou jen o prezentaci exotických zvířat. Vzdělávání dětí i dospělých patří neodmyslitelně k jejich činnosti. A pokud je podáno zábavnou a originální formou, může být učení hračka,“ řekla náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová.

„Osvěta široké veřejnosti, která je nesmírně důležitou úlohou moderních zoologických zahrad, probíhá v naší zoo nejen prostřednictvím živých vyslanců živočišné a rostlinné říše, ale i pomocí edukačních a hracích prvků. Jde nejen o tradiční informační panely a cedulky, ale čím dál více i o interaktivní a herní koutky a různé jiné názorné ukázky. Jednou z novinek jsou právě modely zvířat, které jinak naživo vidět nemůžeme, ať už jde o v hlubinách žijící fosílii latimérii, obří mořskou želvu kožatku nebo modely člověkem vyhubených obřích druhů lemurů. Dalším zpestřením jsou kosterní repliky v životní nebo nadživotní velikosti. Poslední z nich je právě model kostry mamuta z Bornau v životní velikosti,“ uvedl ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

Mamut byl chobotnatec žijící v chladném prostředí glaciální stepi.  K životu v chladu byl dobře uzpůsoben. Mamuti měli těla pokrytá hustou srstí, které se během léta zbavovali línáním, a osmicentimetrovou tukovou vrstvu. Spásal převážně traviny. Proto na konci pleistocénu, kdy se v důsledku globálních změn klimatu začaly rozšiřovat lesy, vymizel. Částečně se na vyhynutí mamutů mohli podílet i pravěcí lovci, kteří je lovili pro maso. Kly a kosti jim sloužily na výrobu nářadí a ozdob, na stavbu obydlí i jako palivo, kůže pak jako oděv. Nikde se nenašla vyhloubená past k lovu mamutů, proto převažuje názor, že mamuti byli loveni přímým útokem organizované lovecké skupiny.

Mamut srstnatý žil na území Evropy, Asie i Severní Ameriky posledních 300 tisíc let. Poslední populace přežívaly pravděpodobně až do období 8000 - 7500 př. n. l., později žili mamuti už jen na Wrangelově ostrově u nejvýchodnější Sibiře (před 4000 lety). Na území České republiky se vyskytoval ještě před deseti tisíci lety. Mamut byl nejbližším příbuzným slona indického.  

Video s povídáním se sochařem Zdeňkem Chmelařem o vzniku modelu mamuta  si můžete pustit zde.