Pravidla pro pořádání venkovních akcí

30/6 2016

Začala doba letních festivalů a tématem dne se stal noční klid. Podmínky jeho dodržování mění novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která stanoví, že zvuk z  produkce hudby ve venkovním prostoru není považován za hluk. Město řeší nově vzniklou situaci vydáním závazných pravidel pro pořádání veřejných produkcí hudby obecně závaznou vyhláškou.

Pravidla pro pořádání venkovních akcí

Ilustrační foto: archiv MMO

„Obecně závazná vyhláška č. 7/2016 o stanovení závazných podmínek pro pořádání, průběh a ukončení veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podniků, včetně tanečních zábav a diskoték konaných ve venkovních prostorách, v rozsahu nezbytném k zajištění veřejného pořádku“ – jak zní celý název vyhlášky schválené Zastupitelstvem města Ostravy 22. června – přináší v podstatě jmenný výčet sportovních a kulturních podniků, které lze provozovat s prodlouženou dobou konání. Ty dělí do tří skupin. Akce zařazené do 1. skupiny lze provozovat v době od 6 hodin ráno do 3 hodin ráno následujícího dne, podniky zařazené do 2. skupiny od 6 do 2 hodin, akce spadající do 3. skupiny od 6 do 24 hodin. Všechny ostatní venkovní veřejně přístupné podniky spojené s produkcí živé neb reprodukované hudby a hlukem lze provozovat pouze od 6 hodin ráno do 22 hodin večer. Obecně závazná vyhláška vejde v platnost 7. července 2016.

Sportovní a kulturní podniky s prodlouženou dobou konání navrhly městské obvody na základě znalosti místních podmínek a tradičních kulturních a sportovních podniků. Za porušení obecně závazné vyhlášky hrozí fyzickým osobám pokuta do výše 30 tisíc korun, právnickým nebo podnikajícím fyzickým osobám pokuta do 200 tisíc korun.

Seznam sportovních a kulturních podniků s prodlouženou dobou konání

1. skupina (6.00 – 3.00 hod.)

• Lhotka: Honění krále
  • Martinov: Noční závody hasičských družstev „O pohár starosty“, Vinobraní
  • Michálkovice: Firefest Ostrava, Michalfest
  • Moravská Ostrava a Přívoz: Beats for Love, Beerfest Ostrava, Colours of Ostrava, Majáles Ostrava, Oldies Festival, The Night
  • Nová Ves: Bartolomějský krmáš, Gulášfest, Hasičská slavnost, Kácení máje, Loučení s létem, Oldies párty, Pálení čarodějnic, Produkce letního kina
  • Plesná: Svatojakubská zábava, Svatováclavský večer, Večerní hasičské závody
  • Poruba: Cirkulum – Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla, Ostrava Inline 12/24 h
  • Radvanice a Bartovice: Bartovická pouť ke Sv. Anně, Hasičské slavnosti, Noční závody v požárním sportu, Radvanické slavnosti

2. skupina (6.00 –2.00 hod.)

• Hošťálkovice: Letní hasičská slavnost, Noční hasičská soutěž v požárním sportu, Turnaj v malé kopané Kora-Cup
  • Krásné Pole: Gulášfest, Noční karneval, Rozloučení s létem, SDH závody, Svatojánská noc
  • Michálkovice: Festival US Cars
  • Moravská Ostrava a Přívoz: Balkon – videomappingová projekce, Ostrava v plamenech, Rio park 2016
  • Polanka nad Odrou: Den obce, Pálení čarodějnic, Polanka CUP, Polanský krmáš
  • Poruba: Letní kino v Porubě
  • Pustkovec: Stavění máje, Kácení máje
  • Stará Bělá: Myslivecké hody
  • Třebovice: Třebovický koláč
  • Vítkovice: Kontinentální pohár 2018

3. skupina (6.00 – 24.00 hod.)

• Hrabová: Hravá Hrabová, Letní kino – Kinematograf bratří Čadíků
  • Michálkovice: Michálkovické pálení čarodějnic, Michálkovický sportovní den
  • Moravská Ostrava a Přívoz: Festival v ulicích, Kinematograf bratří Čadíků, Letní kino na ulici, Night Run Ostrava, Ostravská muzejní noc, Rainbow Run, Slavnosti pivovaru Ostravar, Rozmarné slavnosti řeky Ostravice, U Rady to stále žije, Zažít Ostravu jinak
  • Ostrava-Jih: Letní kino, ME v krasobruslení 2017, Slavnosti Karla IV., Živé promítání Euro 2016