Po klenotech se zaskví nevídaná Ostrava

6/3 2017

Nebývalým návštěvnickým úspěchem skončila v Ostravském muzeu výstava korunovačních klenotů, uspořádaná u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Od loňského 9. prosince do letošního 5. března ji navštívilo neuvěřitelných 24 368 návštěvníků! Tolik zájemců se jindy zastaví v muzeu za celý rok. A to 23. března začíná v muzeu další lákadlo – unikátní výstava Ostrava nevídaná.

Po klenotech se zaskví nevídaná Ostrava

Koruny císaře Napoleona Bonaparta. Foto: J. Zerzoň

Expozice Ostrava nevídaná s dovětkem „na cestě ke své velikosti“, kterou připravilo Ostravské muzeum ve spolupráci s Archivem města Ostravy jako jeden z vrcholů oslav 750 let od první písemné zmínky o městě, si klade za cíl ukázat lidem to, co není běžně návštěvníkům dostupné nebo zatím nebylo vystaveno. A jde pěkně do hloubky. Málokteré město se totiž může pochlubit osídlením už od dob paleolitu. Ostrava ano. Lovci mamutů, kteří se ohřívali na Landeku u ohnišť spalujících uhlí, vytvořili sošku první ostravské občanky – Petřkovické venuše už před 25 tisíci lety.  Výstava připomene toto období i zatím nikdy nevystavovaným mamutím klem, který byl nalezen před třemi lety v řece Odře.

Ostravu středo a středněvěkou zastoupí na výstavě zejména významné historické listiny, nejstarší dochovaná městská pečeť již se znakem koně nebo stříbrný mincovní poklad. Bouřlivý rozvoj města od první poloviny 19. století, kdy začíná bohatnout z těžby uhlí a zpracovávání železa, skvěle zachytil na svých grafických listech výtvarník z této doby E. W. Knippel. Grafiky budou návštěvníky provázet výstavou také v sekci Ostrava poetická.

Výstava Ostrava nevídaná potrvá od 24. března do 30. června.