Ostravský tým absolvoval již popáté cyklo handy maraton

7/8 2018

Další ročník cyklistického non-stop etapového závodu Metrostav handy cyklo maraton, který propojuje zdravé a handicapované jedince a závodníky zavede do většiny krajů České republiky, skončil v Praze o víkendu v noci ze soboty na neděli. Akce má výrazný charitativní rozměr spojený s pomocí dvěma mladým lidem, kteří jsou upoutáni na lůžko.

Ostravský tým absolvoval již popáté cyklo handy maraton

Část ostravských závodníků na startu závodu. Foto: Andrea Vojkovská

Týmy v letošním ročníku absolvovaly zkrácenou trať, ze které byly kvůli tropickému počasí organizátory vyňaty dva průjezdní body – Macocha a Bystřice pod Perštejnem. Ostravský tým dojel do cíle v sobotu 4. srpna v 9.25 hodin na 25. místě. Letošní ročník, který má běžně 2222 kilometrů a limit pro zvládnutí trasy do 111 hodin, závodníky zavedl do 16 průjezdních bodů v České republice a do rakouského městysu Falkenstein. Geograficky nejblíž Ostravě byla etapa vedoucí z Velkých Losin přes Kopřivnici do Zlína.

Za Ostravu, která se závodu účastnila již popáté, do závodu nastoupili primátor Tomáš Macura, ředitel HZS MSK Vladimír Vlček, ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig, náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, ostravský zastupitel Martin Štěpánek, úředníci magistrátu a další sportovní nadšenci z Ostravy.

Akce má každoročně kromě sportovního také charitativní rozměr. Propojuje zdravé a handicapované závodníky. Za Ostravu v letošním roce jel již popáté za sebou téměř nevidomý Tomáš Kráčalík a Dominik Kotula, který má po vážné nehodě na motorce a poranění páteře omezenou hybnost rukou i nohou. Podmínkou účasti pro všechny týmy jsou patroni, kteří se ocitli ve složité životní situaci. Akce tak získává charitativní rozměr.

V letošním roce má Ostrava dva své patrony.  Prvním je 24letý Lukáš Slováček z Frenštátu pod Radhoštěm. Profesionální řidič a vášnivý fotbalista je po pádu pacientem spinální jednotky Fakultní nemocnice Ostrava. Druhým patronem je 17letý Pavel Palkovič, kterému se změnil život před 11 měsíci po těžkém krvácení do mozku. Neschopen pohybu i komunikace je zcela odkázán na pomoc okolí.

Ostravským patronům přispějí na nákup rehabilitačních pomůcek členové týmu, město Ostrava darem z rozpočtu a veřejnost, která na dvou stacionárních kolech v parném úterý 31. července našlapala v ostravské zoo 94 kilometrů pro Pavla a 101 kilometrů pro Lukáše. Každý takto ujetý kilometr bude z ostravského rozpočtu proměněn za stokorunu, což znamená 9400 korun pro Pavla Palkoviče a 10 100 korun pro Lukáše Slováčka.

Do závodu se přihlásilo celkem 40 týmů. Mezi nimi zástupci měst nebo městských částí - Prahy, Prahy 6, Moravskoslezského kraje, ale také řady soukromých společností. Ostrava měla v závodě dva týmy, jeden z nich nedojel kvůli zdravotním potížím jezdců na tandemovém kole.

Partnery týmu Ostravy byly společnosti KODECAR, Bikomatic a AMIX. Poděkování patří Městské nemocnici Ostrava, která závodníky vybavila lékárničkou.

Více o závodu najdete na stránkách www.111hodin.cz.