Ostrava vydala stříbrnou medaili

16/8 2017

K 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě vydalo město stříbrnou pamětní medaili. Návrh je dílem akademického malíře Vladimíra Pavlici z Ostravy-Hošťálkovic, který patří k nejuznávanějším českým medailérům. Pamětní medaile ze symbolické série 750 kusů představil primátor Tomáš Macura společně s autorem. Stříbrné medaile ve dvou velikostech budou od zítřka v prodeji v Ostravském informačním servisu.

Ostrava vydala stříbrnou medaili

Primátor Tomáš Macura s autorem návrhu Vladimírem Pavlicou představují jubilejní medaili. Foto: Lukáš Kaboň

Město Ostrava vydalo k oslavám jubilea knihu, poštovní známky a nyní přibylo symbolických 750 kusů pamětních medailí. „Jako možného autora jsme oslovili jednoho z nejlepších a neuznávanějších českých medailérů Vladimíra Pavlicu, který žije v Hošťálkovicích, jednom z ostravských městských obvodů. On nabídku přijal a vytvořil návrh, který odpovídal našim představám. Pamětní medaili považuji za důstojný dar a připomínku takovéto události,“ řekl primátor Tomáš Macura. Dominantou vyrobených medailí je Nová radnice, která symbolizuje rozvoj Ostravy a znak města s koníkem v poskoku.

„U medaile k 750. výročí Ostravy jsem zvažoval několik variant a vytvořil desítky skic. Ostrava má tolik zajímavých objektů a témat, které by si zasloužily, aby se objevily na medaili. Ostrava, to je průmysl s hutěmi a odcházejícím hornictvím, stále přítomným díky těžním věžím, chemické závody, ale i kultura, věda, sport, školství a mnoho dalšího. To vše tvoří Ostravu a její historii. Bylo těžké vybrat to nejdůležitější. V přehršli témat jsem nakonec vybral jednoduchou a čistou variantu s dominantní Novou radnicí a znakem města, řekl autor medaile Vladimír Pavlica.

Ostravská medaile je číslovaná a ražená z mincovního stříbra o ryzosti Ag 999/1000 v úpravě proof. Od čtvrtku 17. srpna je v prodeji ve dvou velikostech o průměru 50 a 30 mm v Ostravském informačním servisu za 1999 a 999 korun.

Akademický malíř Vladimír Pavlica je autorem zřejmě nejkrásnější a numismatiky nejvíce ceněné ražby porevoluční pamětní mince – zlaté desetitisícikoruny k 1150. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu, kterou vydala Česká národní banka v roce 2013 při slavnostní emisi na Velehradě.  Pro Českou a Slovenskou národní banku vytvořil návrhy řady pamětních stříbrných a zlatých mincí, je autorem slovenské oběžné dvouerové mince, v minulosti vytvořil plakety pro ostravské firmy a dokonce medaile, které získali nejúspěšnější vzpěrači na Mistrovství světa ve vzpírání v Ostravě v roce 1987. Této měsíc vyhrál soutěž České národní banky na zlatou pamětní desetitisícikorunu k 100. výročí Československa, který vyjde v příštím roce.