Ostrava věnuje kostelu v Gutech zvon

18/10 2017

K obnově dřevěného kostela Božího těla v Gutech na Třinecku, který vyhořel v noci z 1. na 2. srpna tohoto roku, přispěje i město Ostrava. Po dohodě s představiteli Ostravsko-opavského biskupství věnuje biskupství částku 300 tisíc korun na pořízení repliky jednoho ze tří kostelních zvonů, které byly zničeny během požáru. Dar schválili na svém 29. zasedání 18. října ostravští zastupitelé.

Ostrava věnuje kostelu v Gutech zvon

Kostel Božího těla v Gutech z 16. století, jak jsme ho mohli obdivovat do srpna tohoto roku. Foto: NPÚ

„Chceme podpořit obnovu kostela v Gutech, protože je to památka, která k tomuto regionu nerozlučně patří. Podobně jsme se zachovali před dvěma lety, kdy jsme poslali 300 tisíc korun na obnovu chaty Libušín na Pustevnách, která shořela v noci z 2. na 3. března 2014. Po diskusi jsme se pouze rozhodli darovat tentokrát místo anonymních peněz finanční dar na konkrétní účel, to znamená na pořízení zvonu s věnováním města Ostravy,“ vysvětlil primátor Macura.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech byl jednou z nejhodnotnějších staveb Moravskoslezského kraje. Postaven byl v roce 1563 a dochoval se v téměř původním stavu s minimálními pozdějšími zásahy. Jeho interiér skrýval výjimečný mobiliář, jehož některé kusy pocházely z 16. a 17. století. V noci z 1. na 2. srpna lehl popelem rukou žháře.