Ostrava si připomněla svátek 28. října

28/10 2014

V úterý 28. října uspořádalo statutární město Ostrava pietní akt ke státnímu svátku České republiky, Dni vzniku samostatného československého státu v roce 1918. Proběhl u Památníku bitvy u Zborova v Husově sadu v Moravské Ostravě.

Ostrava si připomněla svátek 28. října

Z průběhu pietního aktu u Památníku bitvy u Zborova. Foto: J. Urban

Po hymně České republiky se ujal slova člen rady města a náměstek primátora Jiří Hrabina. Ve svém projevu vyzvedl 28. říjen 1918 jako významný den českých a slovenských dějin spojený s obnovením naší národní a státní svrchovanosti po tři sta letech útlaku v područí habsburské monarchie.  Připomněl hrdinství těch, kteří bojovali na frontách i v zázemí první a druhé světové války, proti totalitním režimům, za svobodu a demokracii. Vyjádřil přesvědčení, že jejich odkaz budeme naplňovat a předávat mladým nastupujícím generacím.

K památníku pak přistupovaly delegace, aby zde položily věnce a kytice. Moravskoslezský kraj reprezentovali hejtman Miroslav Novák a jeho náměstci Josef Babka a Ivan Strachoň, město Ostravu Jiří Hrabina a tajemník magistrátu Břetislav Gibas, delegace městských obvodů vedli starostové Lumír Palyza (Poruba), Petr Dlabal (Vítkovice), Antonín Maštalíř (Slezská Ostrava), Marie Matějová (Proskovice), Karel Sibinský (Jih), místostarosta Dalibor Mouka (Moravská Ostrava a Přívoz), nechyběli představitelé politických stran ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, hnutí Ostravak, honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník, generální konzulát Polska v Ostravě zastupovala vicekonzulka Maria Kovacsová.

Za Armádu ČR položil kytici ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě plk. Jaroslav Hrabec, za Policii ČR její krajský ředitel plk. Tomáš Kužel, dále zástupci Svazu bojovníků za svobodu, Čs. obce legionářské, Konfederace politických vězňů, Vojenského sdružení rehabilitovaných, České obce sokolské, organizací Junáka a Skauta, Česko-ruské společnosti, Klubu českého pohraničí.

V rámci pietního aktu předal osvoboditel Ostravy v roce 1945 brigádní generál Mikuláš Končický plk. Jaroslavu Hrabcovi prsť hlíny ze Zborova, místa bitvy, v níž v roce 1917 bojovali čs. legionáři. Na závěr shromáždění zazněla Večerka.