Ostrava - město průmyslu zná své vítěze

21/5 2015

Zvítězit jednou je těžké, obhájit prvenství je výkon. Ve školní soutěži ve znalostech o historii i současnosti svého města se to povedlo kvartetu žáků Základní školy generála Zdeňka Škarvady z Poruby, kteří po loňském úspěchu zvítězili i letos. Ocenění jim předal 21. května v obřadní síni magistrátu náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Ostrava - město průmyslu zná své vítěze

Zleva J. Kaštovský, V. Kopřiva, V. Matušinec a J. Konvička s náměstkem primátora Z. Pražákem. Foto: B. Krzyžanek

„Hodně jsme na tom makali a povedlo se nám to tím, že jsme už sehraný tým. A co bylo v průběhu soutěže nejtěžší? Asi opravovat popletený text psaný ostravštinou, kterou v dnešní době už téměř nemluvíme, a proto je to pro nás těžší. Což je možná i škoda,“ nechal se slyšet Vít Kopřiva, neformální mluvčí vítězného družstva, které dále tvořili Jakub Kaštovský, Václav Matušinec a Jakub Konvička. Skupinu vedla učitelka Martina Kaštovská.

V soutěži, jejíž letošní sedmý ročník probíhal pod názvem Ostrava – město průmyslu, se utkalo celkem 17 družstev z deseti základních škol a víceletých gymnázií. Na druhém místě skončilo druhé družstvo Matičního gymnázia v Ostravě ve složení Irena Andrašková, Matylda Kubečková, Barbora Ohnoutková a Karolina Schwarzová, třetí příčku obsadil první tým Wichterlova gymnázia v Porubě, který tvořili Matěj Stolička, Ondřej Vavro, Lukáš Čecháček a Jíří Močkoř.

Soutěž připravil člen pedagogického sboru Základní školy a waldorfské základní školy L. Štúra v Porubě Ludvík Uhrovič.

Téma školního klání inspirovalo také náměstka primátora Zbyňka Pražáka. „Faktem je, že Ostrava z něčeho vychází a vychází z toho, že se tady začalo těžit uhlí a následně se začalo vyrábět železo. Je třeba si uvědomit, že je to naše dědictví, kterého bychom si měli vážit, které bychom měli udržovat a zachovat pro budoucnost,“ uvedl.