Ostrava jednala s taiwanskými firmami

24/10 2014

Zástupci města Ostravy se ve středu 15. října účastnili bilaterálních jednání se členy obchodní delegace, která do České republiky zavítala z Taiwanu. Cílem bylo prezentovat Ostravu jako město vhodné pro byznys a investice.

Ostrava jednala s taiwanskými firmami

Taiwanská delegace na jednání v České republice. Snímky OER.

Setkání s padesátkou taiwanských firem, které působí v mnoha odvětvích přes farmaceutický a potravinářský průmysl, stavební materiály, domácí spotřebiče atd., proběhlo v prostorách pražského hotelu Intercontinental. Během dvouhodinového programu měly české společnosti možnost navázat kontakt se zahraničními partnery a jednat o možné budoucí obchodní spolupráci.
V Ostravě již působí např. taiwanská firma Pegatron, které provozuje závod v zóně Hrabová a zaměstnává zde okolo 500 lidí. Při vstupu do zóny (v roce 2004) tehdejší víceprezident firmy ASUSTeK Computer Inc., vysvětlil: „Jde nám o dlouhodobou investici a přítomnost v Ostravě. Třetina našich aktivit probíhá v Evropě, proto je pro nás zásadní mít tady permanentní výrobní základnu. Věnovali jsme výběru místa spoustu času. Protože hledáme vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, dostala přednost právě Česká republika. Zjistili jsme také, že se tu pracuje velmi efektivně."
Zástupci odboru ekonomického rozvoje Magistrátu města Ostravy oslovili především podniky automobilového průmyslu. „Kromě připravené prezentace se základními informacemi o Ostravě se čínští byznysmeni zajímali o již etablované zahraniční investory v Ostravě či o úroveň dopravní infrastruktury v kraji," doplnil k průběhu jednání Eui-Sung Kang, jihokorejský stážista působící na odboru ekonomického rozvoje. Právě jeho znalost čínštiny umožnila komunikaci v tomto jazyce, což bylo taiwanskou stranou velmi pozitivně hodnoceno.