O procesech EIA/SEA mezinárodně

20/5 2015

Desátý ročník mezinárodní konference EIA/SEA 2015 hostí ve dnech 20.-21. května ostravský hotel Imperial. Nad akcí pořádanou společnostmi Regionální centrum EIA a Integra Consulting, s podporou Moravskoslezského kraje a města Ostravy, převzala záštitu náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

O procesech EIA/SEA mezinárodně

Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová při zahájení konference. Foto: J. Urban

Proces posuzování vlivů záměrů na životní prostředí (EIA –Environmental Impact Assesment) funguje v Evropské unii již tři desítky let. V České republice byl zaveden v roce 1992 jako preventivní nástroj ochrany životního prostředí. Je to stále účinný nástroj? Naplnil za tu dobu očekávání?

Přispěla k lepší praxi procesu EIA a implementaci posouzení územních plánů a koncepcí SEA (Strategic Environmental Assessment)? Co přináší novela zákona č. 100/2001 Sb.? Zahrnuje všechny pozitivní praktické zkušenosti (domácí i zahraniční) a eliminuje ty, které se neosvědčily? Není už nejvyšší čas efektivně propojit proces EIA s územním a stavebním řízením? A bude to v české kotlině fungovat? O těchto a dalších otázkách diskutují odborníci na tuto oblast s představiteli státních orgánů a institucí, krajských a místních samospráv, firem aj. na dvoudenní konferenci v Ostravě.

Hlavními tématy programu jsou novela zákona o posuzování vlivů a novela stavebního zákona, přínosy a rizika spojení procesu EIA, územního a stavebního řízení a praxe EIA/SEA – pozitivní a negativní příklady, včetně zahraničních zkušeností.