O kotlíkové dotace je stále velký zájem

5/10 2017

Příjem žádostí druhé vlny kotlíkových dotací stále pokračuje. Kdo si nestihne vyměnit kotel téměř zdarma nyní, bude jej muset za pět let hradit v plné výši ze svého. Od roku 2022 totiž začne platit zákon, podle kterého musí mít každý rodinný dům ekologický kotel. Staré kotle budou zakázány a jejich majitelům budou hrozit pokuty.

O kotlíkové dotace je stále velký zájem

Ilustrační foto. Archiv MMO.

V současné druhé vlně kryjí dotace státu, města a kraje téměř 100 procent ceny nového kotle. Dotace je vyplácena zpětně po namontování kotle. Proto domácnostem, které nemají volné finanční prostředky, město Ostrava poskytne bezúročnou půjčku. Šance pořídit si nový ekologický kotel s minimem vlastních prostředků se v příštích letech nebude opakovat a byla by škoda, kdyby ji někdo nevyužil.

Žádosti lze podávat do prosince příštího roku nebo do vyčerpání alokovaných financí. Město bude žadatelům nadále přispívat k dotaci částkou 10 tisíc korun a poskytovat bezúročnou půjčku.

Na území statutárního města Ostravy se dle údajů Českého statistického úřadu z roku 2011 nachází v rodinných domech 2429 kotlů na pevná paliva. V rámci tzv. kotlíkových dotací v letech 2012–2017 bylo a bude na území města, pokud vezmeme čísla z již ukončených výzev, vyměněných kotlů z první výzvy a doplňkových výzev a počet podaných žádostí z druhé výzvy, vyměněno více než 1050 kotlů. Toto číslo bude v čase růst, neboť první kolo kotlíkových dotací ještě není uzavřeno a v druhé výzvě jsou žádosti stále přijímány. Úspěšnost výměny je tedy více než 43 procent,“ řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Zatím je podle počtu žádostí vyčerpáno něco přes 60 procent financí určených na výměnu kotlů. Ostravané podali ze všech měst v Moravskoslezském kraji nejvíce žádostí o kotlíkové dotace – celkem 466. Ostrava je také nejúspěšnější obcí s rozšířenou působností s počtem 778 žádostí.

„Jsme rádi, že je mezi Ostravany o dotaci zájem. Snažili jsme se jim vyjít maximálně vstříc, ať už jde o informace, finanční podporu nebo bezúročnou zápůjčku. Svůj účel splnilo i speciální kontaktní místo v budově ostravské radnice, do kterého zamířily zejména v letních měsících a zkraje září desítky zájemců,“ dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Infopoint byl sice v září uzavřen, informace však budou nadále podávat ve svých kancelářích po telefonické domluvě Gabriela Babincová (kancelář č. 327, tel. 599  443 328) a Hana Nadkanská (kancelář číslo 325, tel. 599 443 228).