Nové tramvaje přinesou nový komfort

10/2 2017

Ostravané se od roku 2018 dočkají úplně nového požitku z jízdy tramvají. Důvodem je nákup až 40 nových plně nízkopodlažních tramvají švýcarské firmy Stadler, které zajistí vyšší standard kvality a bezpečnosti pro cestující v Ostravě. Prezentace nových tramvají se v Dopravním podniku Ostrava zúčastnil radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Nové tramvaje přinesou nový komfort

První hrubá studie švýcarských tramvají pro Ostravu. Na konečném vzhledu se ještě pracuje. Vizualizace: Stadler

Tramvaje Stadler, na jejichž výrobě se mají v maximální možné míře podílet také Češi, budou na území Ostravy přepravovat cestující jako první svého druhu v České republice. Dopravní podnik Ostrava zadal v rámci veřejné zakázky náročné podmínky týkající se především zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících. Kvalitní švýcarské tramvaje budou projekčně upraveny v české pobočce firmy Stadler.

„Spolupráce s firmou Stadler přinese zkvalitnění městské hromadné dopravy a sjednocení vozového parku Dopravního podniku Ostrava. Město si od ní slibuje zvýšení počtu cestujících, ale především zvýšení standardu městské hromadné dopravy na úroveň hodnou třetího největšího města České republiky,“ řekl radní Lukáš Semerák.

V Ostravě budou jezdit středně kapacitní tramvaje o délce necelých 25 metrů. Maminkám s kočárky, vozíčkářům a seniorům udělá radost 100% nízká podlaha. Tramvaje budou vybaveny kamerovým a informačním systémem (LCD monitory). Ve vozech budou nainstalovány USB konektory k nabíjení telefonů a tabletů, moderní klimatizace a topení. O tišší provoz se postarají otočné podvozky s lepším dvojitým odpružením. Novinkou bude v Ostravě také mazání kol tramvají, které přispěje k tišší a klidnější jízdě. Tramvaj může přepravovat až 188 osob, z toho 61 sedících cestujících.

První tramvaj toto typu bude přivezena přesně za rok - v únoru 2018. Pokud všechny testy dopadnou dobře, první cestující se touto supermoderní tramvají svezou v srpnu příštího roku.