Nová trať v Porubě dostává obrysy

18/9 2017

Tramvajová trať, která by napojila 7. a 8. porubský obvod na tramvajovou sít v Ostravě, nepovede po ulici Bedřicha Nikodéma. Tramvaje by měly jezdit od Slovanu k Duze a dále k hypermarketu Globus. Tato trasa bohatě zajistí dopravní potřeby této části Poruby. Vyplynulo to ze závěrů dopravního modelu, které představil ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák.  

Nová trať v Porubě dostává obrysy

Tramvaj Dopravního podniku Ostrava. Ilustrační snímek: MMO

Radní Lukáš Semerák představil výsledky dopravního modelu, který se zabýval dopravní obslužností v 7. a 8. porubském obvodu. „Z dopravního modelu vyplynulo, že trať vedoucí po ulici Bedřicha Nikodéma není zapotřebí, protože by nepřinesla potřebný přepravní výkon. Dopravní obslužnost lokality zajistí trať s trasou od Slovanu k Duze a ke Globusu, která bude dlouhá 2,8 kilometru,“ řekl Lukáš Semerák s tím, že město bude upřednostňovat tuto variantu. „I zde by došlo k menší úpravě. Zjistili jsme, že nebude zapotřebí devět zastávek, jak bylo původně plánováno, ale postačí šest,“ doplnil radní Semerák. To umožní rychlejší jízdu do Opavské ulice a na svinovské mosty. Dalším výrazným efektem pro obyvatele 7. a 8. obvodu je skutečnost, že se bez přestupu dostanou k fakultní nemocnici nebo na zastávku Vřesinská k letnímu koupališti.

U nákupního centra Duha vznikne menší dopravní uzel. Protože bude zajištěna přeprava cestujících na svinovské mosty, zmenší se počet autobusů, které budou k Duze jezdit. Část autobusové přepravy by převzaly ekologičtější menší autobusy na CNG nebo elektrobusy. Porubský obvod plánuje, že by vybudoval u Duhy náměstí.  

Do lokality u Globusu by se mohla výhledově přestěhovat vozovna, která sídli prakticky v centru Poruby. V místě po vozovně by mohly být postaveny byty nebo občanská vybavenost.

Evropské dotace pokryjí 80 procent nákladů na vybudování tramvajové tratě.