Nová šance pro začínající podnikatele

21/9 2016

Ostrava usiluje o využití prázdných prostor v centru města. Zapojila se proto do projektu REFILL, který se zaměřuje na užívání prázdných budov, ploch a prostor prostřednictvím krátkodobých pronájmů. V jedné z prázdných budov ve Střelniční ulici 1 o tom 21. září informovala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Jedním z cílů je oživení centra.

Nová šance pro začínající podnikatele

O projektu REFILL se lze dozvědět z materiálů ve výlohách prázdného objektu v Střelniční ulici. Foto: B. Krzyžanek

Mezinárodní projekt REFILL je zatím realizován v devíti evropských městech. Jeho příprava je z 85 procent financována z fondů EU. Jeho smyslem je nabízet nevyužité nebytové budovy, plochy a prostory tzv. startupům a zájemcům o podnikání za výrazně zvýhodněných podmínek k dočasnému pronájmu. Během tohoto pronájmu si začínající podnikatelé ověří životaschopnost plánovaných aktivit a získají praktické zkušenosti z jejich realizace.

Ostrava je zatím na začátku této cesty. „Uskutečnily se dosud dvě schůzky podpůrné pracovní skupiny, která chce tyto prostory zmapovat a vyvěsit jejich seznam na web projektu. Jde stejně o prostory, které jsou ve vlastnictví města a městských obvodů, stejně jako soukromé. Nyní se soustředíme na historické jádro Ostravy a přilehlé ulice, pokud by se projekt osvědčil, rozšíříme ho i do jiných městských částí,“ přiblížila aktuální stav Šebestová.

Do budoucna by město chtělo zajistit také koordinátora projektu, který by dočasný pronájem prázdných prostor organizoval a pomáhal zájemcům se vším potřebným. Zvažovaný je i vznik speciálního fondu, z něhož by město na dočasné nájmy přispívalo a dále tak zvýhodnilo podmínky účasti v projektu.