Nová pravidla u zakázek malého rozsahu

15/1 2015

Město Ostrava zpřísnilo pravidla pro výběr dodavatelů u veřejných zakázek malého rozsahu, tedy u zboží a služeb v hodnotě do dvou milionů korun a u stavebních prací do šesti milionů korun. Dosud oslovovalo v těchto případech tři firmy, nyní to bude šest společností. Zároveň rozšíří množství zveřejňovaných smluv.

Nová pravidla u zakázek malého rozsahu

Ilustrační foto: archiv

Dosud se dle příslušného zákona zveřejňovaly smlouvy na zakázky v hodnotě nad 500 tisíc korun, nyní to bude už od 300 tisíc korun. Zveřejňovány budou i smlouvy, které nepodléhají režimu veřejných zakázek.

Ve středu 14. ledna informoval o těchto opatřeních primátor Tomáš Macura. „Obě tyto změny souvisí s naší snahou o efektivní hospodaření s veřejnými prostředky a transparentnost výběrových řízení. Smyslem je, aby se do těchto výběrových řízení přihlašovalo více společností. Bude z čeho vybírat a vznikne větší konkurenční tlak na to, aby se vybrala nejlepší nabídka,“ uvedl Macura.

Snížení finančního objemu u zveřejňování smluv je pouze prvním krokem. „Chceme jít ještě dál. Dost možná budeme přemýšlet o zveřejňování smluv v neanonymizované podobě, což ovšem předpokládá zásah do smluvní dokumentace a do zadávacích podmínek. Do budoucna uvažujeme i o snížení limitu 300 tisíc korun. Předpokladem jsou technologické podmínky přístupu na portál města a potřebná velikost prostoru na datovém úložišti,“ řekl primátor Macura.

U veřejných zakázek malého rozsahu město také rozhodlo, že v případě zakázek na zboží a služby v hodnotě nad jeden milion korun a zakázek na stavební práce nad tři miliony korun budou tyto navíc automaticky zveřejněny i na webu města.

Všechna nová opatření mají okamžitou platnost a vztahují se na všechny nově uzavírané smlouvy.