Navštivte výstavu Společně do školky!

22/9 2014

Výstava fotoreportérky Jany Baudyšové pod názvem Společně do školky! v Domě kultury města Ostravy přináší nástin prvních krůčků k desegregaci, cílevědomé snahy, která prostřednictvím předškolních center projektu „Společně do školky!" pomáhá řešit problém segregace romských dětí na základních školách, čímž současně usiluje o vyrovnání vzdělávacích a pracovních příležitostí. Výstava potrvá do 13. října.

Navštivte výstavu Společně do školky!

Jménem maminek zařazených do projektu Společně do školky! promluvila Žaneta Terkelyová. Foto: B. Krzyžanek

S odhodláním investovat do vzdělání nejmenších romských dětí podepsal Magistrát města Ostrava v minulém roce dohodu o spolupráci s nadací Romský vzdělávací fond. Tříletý projekt koordinovaný nadací a realizovaný organizacemi Bílý Nosorožec a Beleza Ostrava přináší se zahájením dalšího školního roku jednoznačné výsledky – počet romských a sociálně znevýhodněných dětí zapsaných do mainstreamových školek a škol stoupá.

Partnerské Memorandum o spolupráci zahájilo společné úsilí Magistrátu města Ostrava a nadace Romský vzdělávací fond o implementaci komplexního projektu, jenž podporuje včasnou péči a vzdělání a napomáhá zápisům dětí do školek a škol ve dvou ostravských obvodech – v Porubě a Mariánských Horách – Hulvákách. Za přispění Magistrátu do projektu byly vybudovány dva předškolní kluby, kde děti ze sociálně vyloučených rodin získávají v klíčových předškolních letech znalosti a dovednosti nezbytné pro úspěšný start dalšího vzdělání. V uplynulém školním roce z 65 dětí navštěvujících předškolní kluby začalo 30 předškoláků pravidelně docházet do mateřských škol.

V začínajícím školním roce se počet dětí zapsaných do mateřských škol zvýšil na 52, dalších 19 dětí přitom už zahájilo povinnou školní docházku v základních školách. Předškolními kluby v Porubě a Mariánských Horách – Hulvákách pak během dosavadní realizace projektu prošlo celkem 109 dětí.