Na radnici se mluvilo francouzsky

12/12 2014

Ve čtvrtek 11. prosince se na radnici hovořilo francouzsky. Skupinu deseti studentů střední hotelové školy v Antony, šedesátitisícovém předměstí Paříže, přijal náměstek primátora Zbyněk Pražák. Provedl ji radničními reprezentačními prostory, jako jsou síň rady města nebo sál zastupitelstva, a vyjel s nimi i na radniční věž.

Na radnici se mluvilo francouzsky

Francouzští hosté v síni rady města. Jejich průvodcem tu byl náměstek primátora Zbyněk Pražák. Foto: B. Krzyžanek

Z vyhlídkové terasy ve výšce 73 metrů jim ukázal, jak přívětivá je Ostrava i v těchto chmurných prosincových dnech a kolik je na jejím území zeleně. „Za svého dřívějšího působení na radnici jsme realizovali s našimi francouzskými partnery řadu projektů v oblasti kultury a sociálních věcí, některé z nich běží dodnes,“ zavzpomínal si Zbyněk Pražák s tím, že při cestách do Paříže si zamiloval francouzské mořské speciality. „Kdyby si někdo z vás chtěl otevřít v Ostravě francouzskou restauraci, která by tyto speciality nabízela, určitě bychom byli rádi,“ učinil mladým Francouzům zajímavou nabídku.

Francouzští studenti střední hotelové školy Lycée des Métiers Théodore Monod v Antony, která dlouhodobě spolupracuje se Střední školou společného stravování v Hrabůvce na Krakovské ulici, strávili v Ostravě v rámci programu celoživotního vzdělávání Erasmus+ čtyři týdny jako stážisté. Praxe v ostravských hotelích a restauracích pro ně nebyla snadná nejen kvůli neznalosti jazyka, ale také kvůli odlišnosti kuchyní a stravovacích návyků. Francouzské mlsné jazýčky si ale i u nás své favority našly.

Pro šestnáctiletou Océane Diarrovou z Paříže si jím stal například guláš s tím „zvláštním chlebem“, čili knedlíky. Líbilo se jí také město a zejména jeho industriální památky, které ale pro nedostatek času neměla možnost navštívit. Přání prohlédnout si je se jí možná splní o prázdninách. „Pokud se mi podaří najít v Ostravě nějakou práci, přijedu sem na léto. Je to takový můj malý projekt,“ svěřila se Océane Diarrová.