Městský stadion je stavbou roku

14/10 2016

Titul Stavba roku 2016 získala dostavba městského stadionu v Ostravě. Dalšími oceněnými stavbami jsou pražský tunel Blanka, archeologický park v Pavlově, modernizace trati Tábor - Sudoměřice, stezka v oblacích v Dolní Moravě a rekonstrukce areálu Hospitalu v Kuksu. Ostravský stadion získal s velkou převahou i cenu veřejnosti.

Městský stadion je stavbou roku

Městský stadion v Ostravě. Snímky archiv MMO a Andrea Vojkovská.

Ocenění za město Ostravu převzal v pražské Betlémské kapli náměstek primátora pro sport a školství Martin Štěpánek ve čtvrtek 13. října. "Už ve vlaku jsme věděli, že získáme cenu veřejnosti, když bylo v pravé poledne hlasování ukončeno. Moc jsme si ale přáli přivést z Betlémské kaple ještě další ocenění. Když byly rozdány všechny vedlejší ceny a náš stadion pořád nic, s velkým očekáváním jsme poslouchali vyhlašování staveb v hlavní kategorii. Porotci nás napínali, cena pro Ostravu byla vyhlášena až jako pátá v pořadí, ale cenu pro modernizovaný stadion, který jsme přeměnili za zhruba 900 milionů korun, ocenili nejen jeho návštěvníci a sportovci, ale teď také odborná porota, a to je samozřejmě velmi potěšující fakt," řekl náměstek Martin Štěpánek.

Výsledky 24. ročníku vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje. Do letošního ročníku přišlo 65 přihlášek, do druhého kola postoupilo 29 staveb, které navštívila odborná porota. Titul mohly získat nové i rekonstruované budovy, urbanistické realizace veřejného prostoru, úpravy krajiny, pozemní bytové i nebytové budovy, dopravní a inženýrské stavby i specifická stavební díla. Podmínkou pro přihlášku do soutěže bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování od června 2015 do konce letošního května.