Městský stadion čeká očista a úpravy

8/12 2017

Městský stadion čeká důsledná očista a několik úprav, na nichž se město dohodlo se zástupci Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), pořadatele Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018. Ten se uskuteční ve dnech 8. a 9. září a město je na něj právem pyšné. „Jde o třetí nejvýznamnější atletickou akci světa – po olympiádě a mistrovství světa. Je to mimořádná událost nejenom pro Ostravu, ale pro celou Českou republiku,“ zdůraznil primátor Tomáš Macura.

Městský stadion čeká očista a úpravy

Městský stadion při loňské Zlaté tretře. Foto: Adolf Horsinka

O vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele požadovaných technických úprav rozhodla rada města koncem listopadu. Realizovány by měly být na jaře příštího roku tak, aby novinky mohli využívat již účastníci nejrespektovanějšího českého atletického mítinku Zlatá tretra, který se uskuteční na Městském stadionu 13. června. Jde například o očištění tlakovou vodou a obnovení povrchů, nalajnování atletického oválu speciálními barvami, nové umístění vrhačského kruhu, úpravu dálkařského sektoru a výměnu písku v doskočišti, pročištění odvodňovacího žlabu, výměnu obrubníků a další práce. Cílem je připravit kvalitní zázemí jak pro sportovce, tak pro fanoušky.

„Projektová cena všech úprav je vyčíslena na zhruba 12,5 milionu korun. Jde však o změny, které nejsou určeny jednorázově jen pro Kontinentální pohár. Budou sloužit sportovcům také pro další akce konané na Městském stadionu,“ uvedl Tomáš Macura. Kapacita městského stadionu je zhruba 15 tisíc diváků.

Kontinentální pohár IAAF je soutěž výběrů Evropy, Afriky, Ameriky a společného týmu Austrálie a Oceánie. Za každý tým nastupují v jednotlivých disciplínách vždy dva závodníci. O vítězství rozhoduje nasbíraný počet bodů. Kapitány kontinentálních družstev budou bývalé atletické hvězdy. Evropu povede překážkář Colin Jackson, Ameriku světový rekordman v dálce Mike Powell, Australany dvojnásobná mistryně světa na 400 metrů překážek Jana Pittmanová a Afričany další bývalá šampionka na 400 metrů překážek Neža Biduaneová. Oproti minulým ročníkům se očekává několik změn v pravidlech. Kapitáni budou mít možnost získat pro svůj tým výhodu díky dobře zvolené silné disciplíně. Mění se systém bodování, některé disciplíny budou mít vyřazovací charakter.