Městská nemocnice nabízí vyšší komfort

27/2 2015

Pacienti Městské nemocnice Ostrava se budou od 3. března léčit v nově modernizovaných prostorách oddělení Ortopedie a Urologie. Slavnostního přestřižení pásky se ve čtvrtek 26. února zhostili primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák, ředitel nemocnice Jaroslav Lux, zástupci lékařů.

Městská nemocnice nabízí vyšší komfort

Čestní hosté při prohlídce nově modernizovaných prostor oddělení Ortopedie a Urologie. Foto: J. Urban

„Další významná modernizace městské nemocnice přináší především zvýšení komfortu pro pacienty“, ocenil primátor Tomáš Macura s tím, že zařízení patří k rodinnému stříbru města a tomuto postavení odpovídá i péče, kterou mu město jako zřizovatel věnuje.

Také při rekonstrukci budovy A, v níž se nachází lůžková část oddělení Ortopedie a Urologie, byl jeho podíl zásadní. Modernizace začala loni 18. srpna a trvala do 3. února tohoto roku. Celkové náklady na tuto investiční akci dosáhly včetně DPH 83,5 milionu korun. Nejvýznamnější částkou 59,2 mil. korun přispělo právě město Ostrava, dalších 20,2 mil. korun uvolnila z vlastních zdrojů nemocnice a 4,1 mil. korun poskytl Státní fond životního prostředí a Fond soudržnosti.

Rekonstrukce prostor obou oddělení znamenala komplexní výměnu a modernizaci veškerého vybavení, neporušené zůstaly jen obvodové a nosné zdi. Vše je řešeno bezbariérově a vstřícně k pacientům.

Oddělení Ortopedie, které zabírá celé třetí nadzemní podlaží budovy A, disponuje v současné době 54 standardními lůžky ve 14 třílůžkových, 4 dvoulůžkových a 4 nadstandardních jednolůžkových pokojích. Nově se k nim řadí 6 lůžek v uzavřené jednotce se zvýšeným hygienickým režimem. Na oddělení má pracovat stejně jako dosud 27 všeobecných sester, 9 sanitářek a ošetřovatelek a 13 lékařů. Primářem oddělení je MUDr. Michal Mačák, vrchní sestrou Eva Gebauerová.

Oddělení Urologie zabírá polovinu druhého nadzemního podlaží budovy A a nabízí 21 vybavených lůžek v 6 třílůžkových, 2 dvoulůžkových a 1 jednolůžkovém pokoji. V případě potřeby je možné zvýšit kapacitu o další 4 lůžka.  Na oddělení bude pracovat 10 všeobecných sester, 2 ošetřovatelky, 2 sanitářky a 7 lékařů. Primářem oddělení Urologie je MUDr. Vladimír Košař, hlavní sestrou Jitřenka Hájková.