Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Ostrava zbavuje komunikace prachu

Poslední změna: Středa 22.03.2017 16:51 - Stejskal René

Pondělí 20.03.2017 14:05

Po zimě se město pustilo do čištění komunikací. Do ulic vyjela technika, aby zbavila ulice prachu a dalších nečistot. Ostravské komunikace již vyčistily všechny městské silnice a v současné době se pustily do druhého kola čištění. Odstraňování prachu z městských komunikací zapadá do strategie města, které chce zlepšit ovzduší v Ostravě. 

Ostrava zbavuje komunikace prachu

Čistící vůz Ostravských komunikací. Foto: archiv MMO

Společnost Ostravské komunikace vyčistila k 19. březnu všechny silnice ve správě města a pustila se do druhého kola čištění, ze kterého je již uklizeno přibližně 40 procent komunikací. Ostravské komunikace uklidily také komunikace ve správě Ředitelství silnic a dálnic a Správy silnic Moravskoslezského kraje. Množství prachu a dalšího drobného odpadu, tzv. smetků odstraněného z těchto komunikací činí 344,2 tuny.

Město Ostrava čistí komunikace nad rámec zákonných povinností, konkrétně komunikace 1. a 2. tříd 7 až 15x ročně splachováním a 7 až 21x za rok samosběrem.

„Toto opatření je jedním ze série kroků, které vedou ke zlepšení stavu ovzduší v Ostravě. Město finančně přispívá na výměnu starých kotlů za moderní ekologické. Pracujeme také na ekologizaci městského vozového parku. V roce 2018 budeme mít zhruba 50 elektro aut a další na CNG pohon. Nejpozději v roce 2020 bude i městská policie používat pouze nízko-emisní vozidla. Propagujeme rovněž zdravé způsoby dopravy a čistou mobilitu v projektu Zdravě po Ostravě. Udržujeme a rozšiřujeme plochy městské a izolační zeleně, která pohlcuje prach,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.  

Dopravní podnik Ostrava se zaměřuje na nákup nízko-emisních autobusů. Ostrava má od loňského roku největší flotilu ekologických autobusů na CNG v ČR – 105 vozů. Do roku 2020 nebude v Ostravě jezdit jediný naftový autobus.

Vedení města také komunikuje s průmyslovými znečišťovateli a společně s krajem na ně vyvíjí tlak vedoucí k další ekologizaci jejich výroby.