Město ctí heslo „důvěřuj, ale prověřuj“

22/1 2015

Odbory magistrátu si vedou víceméně bezproblémově, chybičky se dají najít na některých městských obvodech a u příspěvkových organizací města. Tak vyznívá roční zpráva o výsledcích interních auditů a finančních kontrol, provedených v roce 2014 pracovníky odboru interního auditu a kontroly.

Město ctí heslo „důvěřuj, ale prověřuj“

Ilustrační foto: archiv

Při patnácti auditních šetřeních a mimořádném šetření zaměřeném na evidenci závazků z právních úkonů na odborech magistrátu nebyl zjištěn žádný závažný nedostatek. Hodnocení přiměřenosti a účinnosti finančních kontrol na všech 23 městských obvodech naopak prokázalo, že na úřadech Ostravy-Jihu a Hrabové nebyly přes upozornění z loňského ledna nastaveny kontrolní mechanizmy způsobem, který by zaručoval nápravu nedostatků nebo přijetí opatření k jejich předcházení.

Vzhledem k tomu, že po loňských komunálních volbách jsou na radnicích noví lidé, kteří nedostatky nezpůsobili, dostaly obvody lhůtu k nápravě do 31. května. Po tomto termínu jim může rada města krátit transfer peněz z výtěžku loterií až o dvě třetiny. V případě obvodu Ostrava-Jih by mohlo jít až o 22 749 tisíc korun, v případě Hrabové o 177 tisíc korun.

Odborníci na interní audity a kontroly provedli také 17 veřejnosprávních kontrol, z nichž bylo 11 zaměřeno na hospodaření příspěvkových organizací města a 6 na hospodaření příjemců městských dotací. Nejzávažnější nedostatky zjistili u příspěvkových organizací Městská nemocnice Ostrava a Komorní scéna Aréna. V případě MNO zpochybnili postup při zadávání veřejných zakázek, u Arény šlo o porušení rozpočtové kázně ve výši něco málo přes 82 tisíc korun.