Město bude šetřit na koncertní halu

11/11 2017

Město plánuje zřídit zvláštní fond, do kterého bude ukládat peníze na výstavbu koncertní haly. Rozhodnout by o tom mělo listopadové zastupitelstvo. Již od tohoto roku by do něj mělo vkládat každoročně minimálně 100 milionů korun. Informoval o tom primátor Tomáš Macura. Podle předpokladů by výstavba koncertní haly měla stát miliardu až půldruhé miliardy korun.

Město bude šetřit na koncertní halu

Janáčková filharmonie při Novoročním koncertu. V nové hale by měly být její koncerty ještě krásnější. Foto: Jiří Zerzoň

„Dlouhodobě deklarujeme, že jedním z našich největších cílů v oblasti kultury je vybudování nového plnohodnotného koncertního sálu s prvotřídní akustikou. Zkušenosti našeho partnerského města Katovice ukazují, že vznik takové haly je pro rozvoj kultury významným impulzem,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura.

Hala má vzniknout jako přístavba Domu kultury města Ostravy, který projde současně renovací. Na financování obří investice se město chtělo dohodnout s krajem a ministerstvem kultury, zatím však neuspělo. Proto se snaží připravit i na variantu, že by halu muselo financovat samo.

„Stále se domníváme, že na stavbu bude možné sdružit prostředky města, kraje a státu, nechceme však zdržovat přípravu haly čekáním na novou vládu. Proto jsme se rozhodli prostřednictvím zvláštního fondu do tohoto procesu aktivně vstoupit,“ uvedl Tomáš Macura.

Obdobný zvláštní fond město již vytvořilo pro Městskou nemocnici Ostrava, která z něj čerpá prostředky na rozvojové investice.