Laguny: pro rychlé a transparentní řešení

17/3 2015

Druhý den své návštěvy Ostravy v úterý 17. března si místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš v doprovodu primátora Tomáš Macury, náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové, představitelů vedení s. p. Diamo a dalších osobností prohlédl areál ropných lagun Ostramo.

Laguny: pro rychlé a transparentní řešení

Místopředseda vlády Andrej Babiš a primátor Tomáš Macura zaujali stanovisko k situaci kolem sanace ropných lagun v Ostravě. Foto: J. Urban

Andrej Babiš vyjádřil nespokojenost nad stavem prací při sanaci lagun Ostramo a s postupem státního podniku Diamo jako zadavatele prací a smluvního partnera dodavatele sanace Sdružení Čistá Ostrava. „Proto by bylo nejlepší, aby zadavatelem veřejných zakázek bylo přímo Ministerstvo financí, stejně jako je tomu u všech ostatních 283 ekologických smluv,“ konstatoval ministr financí.

Je nepravdivé tvrzení, že Ministerstvo financí prosazuje jako jedinou metodu sanace lagun jejich „zabetonování“. V současné době chce vypracovat koncepční materiály na řešení sanace vod a zemin v lagunách a posoudit situaci ze všech úhlů pohledu. Aby pro zvolený koncept následně vypracovalo projektovou přípravu, navrhuje změnu kompetencí. Zadavatelem sanace vod i zemin v prostoru lagun by tak bylo Ministerstvo financí. Následně by na rozdíl od dosavadní praxe provedlo výběr dodavatele v otevřeném řízení.

Primátor Ostravy Tomáš Macura přivítal snahu o větší transparentnost ve veřejné zakázce na sanaci lagun i ochotu Ministerstva financí jednat o řešení, které bude založeno na důkladné analýze situace. „Pokládám za důležité, aby se k řešení přistoupilo co nejdříve, protože laguny představují latentní ekologické riziko zejména pro podzemní zdroje pitné vody a svým zápachem obtěžují obyvatele přilehlého sídliště.  Nehledě k tomu, že čím déle proces sanace potrvá, tím více peněz bude stát,“ uvedl primátor a dodal: „Jako město jsme připraveni účastnit se jednání s Ministerstvem financí a dalšími zainteresovanými orgány a hájit zájmy občanů. Laguny Ostramo představují jeden z největších ekologických problémů na území České republiky a je ostudné, že minulé vlády nebyly schopny problém účinně vyřešit."