Koncert Svobody na úvod oslav

2/5 2016

Hezkou tradici svátečních koncertů k výročí osvobození Ostravy chtějí založit město a Krajské vojenské velitelství Ostrava. Ve svých projevech v úvodu koncertu Svobody 29. dubna v Divadle A. Dvořáka to potvrdili primátor Tomáš Macura i ředitel KVV plk. Jaroslav Hrabec.

Koncert Svobody na úvod oslav

Ústřední hudba Armády ČR při koncertu v Divadle Antonína Dvořáka. Foto: J. Urban

Slavnostní páteční večer navázal na loňský rok, kdy se koncert konal u příležitosti 70. výročí osvobození města Ostravy a vítězství ve druhé světové válce. Letošní repríza si společenskou i kulturní úrovní nic nezadala s premiérou. V hledišti Dvořákova divadla zasedli představitelé vedení města Ostravy v čele s primátorem Tomášem Macurou, Moravskoslezského kraje, Armády ČR, organizací válečných veteránů, společenských organizací, konzulátu Ruské federace v Brně aj.

V téměř dvouhodinovém programu se představila Hudba Armády ČR dirigovaná Patrikem Spinkem a Josefem Kučerou. Zahrála například Šostakovičovu slavnostní předehru, skladbu Bohuslava Martinů Památník Lidicím, Pochod 3. americké armády gen. Pattona od Gregoria Diaze, hudbu z filmu Poslední Mohykán aj. V sólových vystoupeních si publikum vyslechlo zpěváky Moniku Absolonovou, Patricii Janečkovou, Barboru Šedivou a Tomáše Savku. Na housle zahrála Veronika Panochová, dále Rudolf Musil (hoboj), Jan Novotný (irská flétna) a Václav Rout (skotské dudy). Večerem provázel Václav Žmolík.