Kamery vrtulníku jako oči záchranářů

22/7 2014

Akceschopnost Policie ČR a Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje opět vzrostla. Stalo se tak díky zatím unikátnímu systému přenosu obrazu z vrtulníku od anglické firmy IMT. Jako první v zemi ho zakoupili kraj a město Ostrava. Kraj vyčlenil na tento účel více než 2 miliony, město 1,65 milionu korun.

Kamery vrtulníku jako oči záchranářů

Obrazové záběry z vrtulníku pomáhají členům krizového řízení přijímat při akcích kvalifikovaná rozhodnutí. Foto: IBC

„Ostrava je ráda, že se policie dovybavila tímto systémem. Jeho nasazení zvyšuje bezpečnost, která je jednou ze zásadních hodnot pro spokojenost a štěstí člověka. Navíc je to příspěvek k prevenci kriminality. Silniční piráti, fotbaloví chuligáni, bezohlední motorkáři v Beskydech, ti všichni teď budou vědět, že mohou být za své jednání pohnáni k odpovědnosti,“ vysvětlil při prezentaci nového zařízení primátor Ostravy Petr Kajnar.

Páteří nového systému přenosu signálu z kamer vrtulníku je vysoce výkonný stacionární přijímač DR6000, který zpracovává a vyhodnocuje kvalitu signálu ze šesti sektorových antén pokrývajících 360 stupňů obzoru. Přijímač následně distribuuje obraz po klasických, optických nebo bezdrátových intranetových nebo internetových sítích příslušným orgánům krizového řízení. Díky dosahu 60 až 70 kilometrů je systém schopen přijímat signál z celého území kraje. Je schopen pracovat také na bázi infračerveného záření, to znamená při nedostatku denního světla. Samozřejmostí je záznam obrazu.

Nový systém přenosu obrazu z vrtulníků bude sloužit jak Policii ČR při výkonu policejní práce a boji proti trestné činnosti, tak ostatním složkám integrovaného záchranného systému, a to zejména při řízení záchranných činností, při záchraně a evakuaci osob či obecně při zvládání nejrůznějších krizových situací, živelných událostí a katastrof. Veřejně bude prezentován na letošních Dnech NATO.