Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Shakespearovské slavnosti na hradě

Poslední změna: Pondělí 24.07.2017 10:26 - Stejskal René

Středa 19.07.2017 09:40

Jubilejní 10. ročník Letních shakespearovských slavností na Slezskoostravském hradě je v plném proudu. Slavnosti, které zahájil primátor Tomáš Macura, odstartovala mimořádně úspěšná Komedie omylů v podání ostravských herců. Diváky nyní čeká Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela, Večer tříkrálový, Hamlet nebo Pocta Shakespearovi s Janem Třískou.  

Shakespearovské slavnosti na hradě

Komedií omylů začal letošní ročník Letních shakespearovských slavnostní na Slezskoostravském hradě. Foto: Lukáš Kaboň

Obnovená premiéra Komedie omylů bavila zcela zaplněné hradní hlediště. Na hradě bude k vidění také loňská premiéra inscenace Hamlet v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. V titulní roli se opět představí Tomáš Savka, dále Miroslav Etzler, Jan Fišar anebo Pavla Gajdošíková.

Svou derniéru si na slavnostech odbude jedna z nejhranějších komedií – Jak se vám líbí. Uvidíte v ní oblíbené ostravské herce Vladimíra Poláka, Petru Lorencovou, Ondřeje Bretta či herce, kteří ostravskou divadelní scénou prošli a rádi se sem vracejí Marka Holého, Andreu Mohylovou, Michala Kavalčíka a další. Letos se na hrad vrací Jan Tříska v komponovaném pořadu Pocta Shakespearovi

Letní shakespearovské slavnosti budou jedinečné i návštěvou dvou zahraničních hostů. Ti do Ostravy zavítají díky spolupráci se slavným londýnským divadlem Globe a Gdaňským shakespearovským festivalem. S inscenací Titus Andronicus 2.0  k nám zavítají hosté až z daleké Číny. Toto představení se hraje již od roku 2009 a pravidelně vyprodává scény nejen ve své domovině, ale i na prestižních divadelních festivalech po celé Evropě. Druhým zahraničním hostem bude divadelní skupina z Indie s hrou Macbeth Mirror. Obě tato představení budou k vidění pouze v Ostravě, Gdaňsku a v Londýně. Hrána budou v původním jazyce a opatřena českými titulky.

Na programu je celkem osm her Williama Shakespeara. Krom výše zmíněných her se můžete těšit také na Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový aneb cokoli chcete. 

Desátý ročník festivalu podpořilo město Ostrava ze svého rozpočtu částkou 2,5 milionu korun. Podrobnosti o festivalu se dozvíte na http://www.shakespearova.cz/2017/.