Jižní most na Českobratrské je od neděle v provozu

5/12 2011

Jižní most na Českobratrské ulici je dokončen. Technicky i finančně mimořádně náročnou stavbu mostní estakády umožnilo financování z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko. Třicet procent výdajů projektu bylo financováno Moravskoslezským krajem, 70 procent bude pokryto dotací z Regionálního operačního programu, město Ostrava poskytlo dotaci 6 121 455 Kč.

Jižní most na Českobratrské je od neděle v provozu

K foto: Jižní most Českobratrská

Celkové náklady stavby dosáhly téměř 180 mil. Kč. Zhotovitelem stavby byla společnost  Eurovia, a.s.; realizace díla byla započata 14. října 2010. Stavba jižního mostu, který vede přes Cingrovu ulici a Frýdlantskou dráhu, byl uveden do provozu v neděli 4. prosince, kdy na nový most poprvé vyjela auta a trolejbusy. Chodníky pro pěší budou zprovozněny v průběhu úterý 6. prosince, celá stavba bude zhotovitelem předána do 13. ledna 2012.

Důvodem stavby nového mostu bylo zajistit pro město Ostravu bezpečné a kapacitní mimoúrovňové křížení Českobratrské ulice s budoucí rychlostní silnicí R56 na Místecké, Cingrově a Cihelní ulici, která se postupně stává dálničním přivaděčem do centra města. Díky realizaci stavby tak dojde k odstranění několika dopravních závad, zvýší se bezpečnost a plynulost silničního provozu a zlepší se silniční napojení centra města na dálnici D1 a rychlostní silnici R56. Nový jižní most do budoucna umožní i kompletní napojení Českobratrské ulice na R56 – tuto část mimoúrovňové křižovatky připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.  Propojení severního mostu se  silnicí R56  směrem z centra  k dálnici  D1 je součástí stavby "Silnice I/56 - prodloužená Místecká, II. stavba" a bude dokončeno v roce 2012. Dokončení silničního propojení jižního mostu je součástí stavby "Silnice I/56 - prodloužená Místecká, III. stavba" (úsek mezi Frýdlantskými mosty a novými mosty na ul. Českobratrská) – tato část je ve fázi územního řízení.