Dolní oblastí po Prodloužené Ruské ulici

18/11 2014

Prodloužená Ruská ulice v Dolní oblasti Vítkovice byla 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii, otevřena! Investice města Ostravy podpořená fondy EU umožňuje dopravní spojení z ulice Ruské a Místecké i další rozvoj národní kulturní památky. Slavnostního zahájení provozu na významné komunikaci se zúčastnil primátor Ostravy Tomáš Macura.

Dolní oblastí po Prodloužené Ruské ulici

Tomáš Macura (zprava), Miroslav Novák a Jan Světlík symbolicky otevírají Prodlouženou Ruskou ulici. Foto: archiv Hochtief

Spolu s ním se přestřižení pásky ujali krajský hejtman Miroslav Novák, generální ředitel Vítkovice Machinery Group Jan Světlík, představitelé dodavatele stavby sdružení firem Hochtief, Colas a Stamont. Mezi přítomnými osobnostmi nechyběli náměstci primátora Zbyněk Pražák, Kateřina Šebestová, Kamil Bednář, Ivo Hařovský a radní města Libor Folwarczny.

Primátor ve svém projevu uvedl, že otevření Prodloužené Ruské je pro Ostravu významnou událostí. Občanům a návštěvníkům města otevírá unikátní veřejný prostor. Vyjádřil svůj obdiv a respekt k práci ředitele Světlíka a architekta Pleskota, kteří dokázali naplnit odvážnou vizi proměny průmyslového areálu v centrum vědy, techniky, vzdělávání a zábavy. Tomáš Macura nezapomněl za dokončené dílo poděkovat také stavebnímu sdružení, zaměstnancům krajského úřadu, magistrátu, úřadu regionální rady a dalším aktérům.

Stavba Prodloužené Ruské byla zahájena 8. 10. 2012. První etapa se otevřela v květnu t. r. Délka nových a rekonstruovaných komunikací je 1,18 kilometru, zastavěná plocha má 4,21 ha. Jde o regenerované a revitalizované pozemky, na nichž vznikly vedle komunikací chodníky, zelené a štěrkové plochy. Stavbaři museli v areálu provádět řadu demolic a přeložek sítí, koordinovat postup s výrobním provozem Vítkovice Gearworks, VTK Group a stavbami v Dolní oblasti.

Silnice vede z Ruské ulice pod ul. Místeckou, kolem dnes už neexistující vrátnice, Gongu, Malého a Velkého světa techniky, prodlouženou větví ul. Vítkovické k vrátnici dolu Hlubina, na ul. Místeckou a dále do centra města. Vjezd je možný také z ul. Místecké ze směru od Hrabůvky a výjezd opačným směrem zpět na Ruskou ulici. Nová je také část vnitro areálové komunikace u nově postavené vrátnice VR1 za Velkým světem techniky. Řešení zohledňuje dopravní propojení na oblast Karoliny i napojení na výhledový projekt křižovatky ulic Místecké, Vítkovické a Železárenské. V trase Prodloužené Ruské je zadlážděna rezerva pro budoucí tramvajovou trať.

Stavba s náklady 155,9 mil. Kč (188,7 mil. Kč s DPH), součást Integrovaného plánu rozvoje města Ostrava – Pól rozvoje, byla v rámci Regionálního operačního programu Moravskoslezsko podpořena až 85 procenty ze způsobilých nákladů akce z fondů Evropské unie.