Dny NATO navštívili premiér i prezident

22/9 2014

Bojové letouny ve vzduchu, těžká armádní technika a zásahové jednotky na zemi. Na mošnovském letišti po dvou dnech skončily Dny NATO. Akci zahájil primátor Petr Kajnar, diváky i účastníky pozdravili prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Během dvou dnů na vojenskou show dorazilo 225 tisíc lidí.

Dny NATO navštívili premiér i prezident

V neděli navštívil Dny NATO prezident Miloš Zeman. Jménem města ho přivítal primátor Petr Kajnar. Foto: J. Urban

Prezident Zeman ocenil organizátory za vytrvalost při pořádání akce. Připomenul, že během deseti let se jim podařilo zdvacetinásobit počet návštěvníků: „Takových organizací je málo, a proto jsem tady,“ řekl Zeman, který nad akcí převzal záštitu.

V sobotu 20. září dorazilo podle organizátorů na 140 tisíc lidí, v neděli 21. září 85 tisíc. Kromě premiéry unikátního konvertoplánu CV-22B Osprey amerického letectva mohli na ostravském nebi sledovat postupně dánské, řecké a nizozemské letectvo v efektních letových ukázkách víceúčelových nadzvukových strojů F-16. Švédská historická letka představila letové schopnosti AJS 37 Viggen a Saab 35C Draken. Lahůdkou byl průlet letounů české produkce L-29, L-39 a L-159. V premiéře se představilo Finsko s atraktivní letovou ukázkou F-18 Hornet. Na statických ukázkách, které byly stále v obležení, byl k vidění tankovací letoun KC 135, KC 130 Hercules, stihačky Eurofighter Typhoon, lehké vrtulníky Bo 105, vrtulník WS-61 Sea King i průzkumné Phantomy RF-4E tureckého letectva. Nechyběly ukázky těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamické ukázky výcviku speciálních jednotek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů vojáků, hasičů a policistů, celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.

Organizátoři akce připravili v tomto ročníku jednu významnou koncepční novinku, kterou bylo představení armády jednoho partnerského státu v širším měřítku. První zemí, která prezentovala svoji armádu, bylo Polsko. Diváci měli možnost sledovat průřez polským nadzvukovým letectvem, tedy MiG-29, F-16, Su-22, ale také tank Leopard 2, vozidla Humwee speciálních sil nebo obrněnce Rosomak.