Dar pro partnerské město Gaziantep

29/4 2016

Do Ostravy přijela na návštěvu delegace partnerského města Gaziantep z Turecka. Vzácné hosty vedené Denizem Kökenem, generálním tajemníkem magistrátu a prezidentem místní průmyslové zóny, přivítal v pátek 29. dubna v budově radnice primátor Tomáš Macura.

Dar pro partnerské město Gaziantep

Primátor T. Macura a vedoucí turecké delegace D. Köken se symbolickým šekem pro Gaziantep. Foto: B. Krzyžanek

V průběhu setkání podepsali Tomáš Macura a Deniz Köken listiny o poskytnutí finančního daru města Ostravy městu Gaziantep ve výši 300 tisíc korun. Dar je určen na krytí nákladů spojených s péčí o děti syrských uprchlíků, jichž žije v této téměř dvoumilionové metropoli stejnojmenného regionu u syrských hranic asi 300 tisíc. Dětí je mezi nimi přibližně 100 tisíc. Gaziantep jim vedle základní péče poskytuje také možnost vzdělání, kterého by se jim v jejich válkou rozvrácené domovině nedostalo. Na závěr přijetí se Deniz Köken podepsal do pamětní knihy města, spolu se svými kolegy si pak prohlédl Ostravu a okolí z radniční věže.

Schůzky se za tureckou stranu dále zúčastnili Ahmet Ertürk, vedoucí odboru mezinárodních vztahů, Emel Kirac, vedoucí odboru životního prostředí a jeho ochrany, Melmet Pajize Polatová, odbornice na životní prostředí a ředitelka úpravny vody, Sahin Cetin, ředitel vztahů s partnerskými městy, Selim Arslan, ředitel odboru technických služeb aj. Tomáše Macuru doprovázeli náměstek primátora Zbyněk Pražák, vedoucí kanceláře primátora Michal Bayer a vedoucí oddělení vnějších a zahraničních vztahů magistrátu Zdeněk Sladovník.

Delegace města Gaziantep má v programu své návštěvy Ostravy také prohlídku výrobních prostor Vítkovice Envi, a. s., Dolní oblasti Vítkovice, Dopravního podniku Ostrava, Vědecko-technologického parku Ostrava a bioplynové stanice v Pustějově. Bude rovněž přítomna oslavám 71. výročí osvobození Ostravy, pátečnímu koncertu svobody v Divadle A. Dvořáka a sobotnímu pietnímu aktu v Komenského sadech.

Dar pro město Gaziantep navazuje na dřívější příklady humanitární pomoci. Například v červnu 2013 Ostrava poskytla finanční dar ve výši 2 milionů korun českým městům stiženým ničivými povodněmi, pro německé partnerské město Drážďany vyčlenila částku 10 tisíc euro.