Czech Raildays: hitem kolejový absorbér

13/6 2017

Na nákladovém nádraží začal 13. června mezinárodní veletrh drážní techniky Czech Raildays. Ostrava na něm prezentuje mj. nové tramvaje Stadler, zatím ve virtuální podobě, čistič kolejí, a hlavně speciální kolejový absorbér, který umí pohlcovat prach a zároveň tlumit hluk z vibrací a provozu tramvají. Novinářům ho prezentoval radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Czech Raildays: hitem kolejový absorbér

Ukázka kolejového absorbéru a nízké protihlukové zábrany. Foto: B. Krzyžanek

Nový kolejový absorbér se vyrábí podle českého patentu z recyklované gumy ze starých pneumatik, textilií a dalších látek umělého původu z vyřazených automobilů. Na jeho povrchu může růst v malé vrstvě zeminy tráva či jiné nenáročné rostliny, aniž by podloží, do kterého prorůstají, přivádělo do kolejiště nežádoucí vodu. Umístění zeleně do prostoru mezi kolejnicemi přispívá i ke snížení okolní teploty. Povrch absorbéru může tvořit také umělý trávník, v tomto případě je pak technologie zcela bezúdržbová.

Jako první v republice bude kolejový absorbér instalován v době prázdnin na 145metrovém úseku tramvajové trati na Frýdlantských mostech směrem k zastávce Nová Karolina. Položení absorbéru bude stát asi 5,3 mil. korun, podle autora patentu Jana Eisenreicha by ale měl vydržet zhruba 50 let. Úroveň hluku by se měla podle uskutečněných laboratorních zkoušek snížit o 6 až 8 decibelů.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, využije město tuto novou technologii na dalších místech s vysokou hustotou tramvajového provozu, například v ulicích Opavské a Výškovické. „Použijeme ji zejména tam, kde stojí podél tramvajových tratí obytné domy s okny do komunikace,“ upřesnil Lukáš Semerák. Kolejový absorbér bude použit také v případě výstavby nových tramvajových tratí v Porubě.

Ze stejného materiálu jako absorbér lze vyrobit i nízké protihlukové a protiprašné bariéry. Ty tvoří kaskádovitě umístěný recyklát v drátěných koších, na jehož vnější straně rostou různé nenáročné rostliny. Zatímco město bude investovat do rozvoje technologie pro kolejiště, nízké protihlukové bariéry otestuje Dopravní podnik Ostrava. Objevit by se měly v Moravské ulici.

Mezinárodní veletrh drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays 2017 se koná letos v Ostravě poosmnácté. Akce potrvá do čtvrtka 15. června. Otevřeno je od 9 hodin do 18 ve středu a do 16 hodin ve čtvrtek.