Ceny pro Ostravský dům roku předány

23/6 2017

Vítězem soutěže Ostravský dům roku je Atletická hala Vítkovice. V anketě veřejnosti získal nejvíce hlasů Vědeckotechnický park 4Medi Corporate Biotech Park for Medical Innovations Ostrava v Porubě. Autoři návrhů, zástupci investorů a zhotovitelů převzali v pátek 23. června ocenění z rukou představitelů města.

Ceny pro Ostravský dům roku předány

Náměstek primátora Břetislav Riger (vlevo) předal zástupcům reprezentujícím vítěznou Atletickou halu Vítkovice ocenění za Ostravský dům roku 2016. Foto: René Stejskal

V letošním, 23. ročníku soutěže o Ostravský dům roku 2016 bojovalo o přízeň poroty i veřejnosti šest přihlášených staveb, které byly dokončeny v období od 1. ledna 2015 do 31. prosince 2016. Veřejnost si také letos prostřednictvím webové ankety mohla zvolit svého favorita.

Odborná porota posuzovala celkový dojem a architektonický výraz stavby, dále kvalitu uspořádání a řešení jejího okolí, její zapojení do prostředí, technické provedení, přínos pro život města i skutečnost, jestli se jedná o příklad hodný následování.

Na základě posouzení jednotlivých přihlášených staveb rada na základě doporučení poroty udělila titul Ostravský dům roku 2016 Atletické hale Vítkovice v Ostravě Zábřehu, která nejlépe splnila stanovená kritéria. Odměnu rada města schválila pro Vědeckotechnický park Medi Corporate Biotech Park for Medical Innovations Ostrava v Ostravě- Porubě a čestná uznání bez finančního ohodnocení pro tyto stavby:

Celková rekonstrukce bytového domu s přístavbou výtahu v Přívozské ulici 1628/36 v Moravské Ostravě, Hala s administrativní částí fy Roper Engineering s.r.o. ve Výstavní ulici 3374/40a v Moravské Ostravě a Antracit House v Lihovarské ulici 689/40A v Ostravě – Kunčičkách.

Ocenění nebylo uděleno Areálu Pruniwerk – Přístavbě administrativy a certifikačního pracoviště ve Výstavní ulici 3201 v Moravské Ostravě.

O finančních odměnách pro vítěze ve výši 300 tisíc Kč a pro druhé vyhodnocené dílo ve výši 150 tisíc korun rozhodnou na svém červnovém zasedání ostravští zastupitelé. Slavnostní vyhodnocení soutěže s předáním plakety, diplomů a šeků se uskuteční v pátek 23. června od 10 hodin v budově radnice města.

O vítězi letošního ročníku rozhodovala také veřejnost prostřednictvím webové ankety. Téměř 800 unikátních hlasů rozhodlo o tom, že Ostravským domem roku 2016 – cenou veřejností se stává s 385 hlasy 4Medi Corporate Biotech Park for Medical Innovations Ostrava v Porubě., na druhé místo se s 242 hlasy dostala Atletická hala Vítkovice, a třetí příčka s 58 hlasy patří Antracit House v Ostravě-Kunčičkách.

Statutární město Ostrava již od roku 1994 každoročně vybírá a oceňuje stavby, které byly dokončeny nebo rekonstruovány na jeho území za určité (hodnocené) období. Soutěží v ní investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov.

Dosavadní vítězové soutěže Ostravský dům roku: Čs. obchodní banka na Hollarově ulici (1994), Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě (1995), Integrovaný dům v centru Ostravy (1996), Finanční úřad v  Ostravě Jihu (1997), Dostavba zimního stadionu SAREZA v  Porubě (1998), Divadlo loutek (1999), Národní divadlo Moravskoslezské (2000), Cestovní centrum Fischer na Jiráskově náměstí (2001), Dům knihy Librex (2002), Multifunkční budova I. Vědecko-technologického parku v Porubě (2003), Administrativní a provozní budova Liftcomp v Porubě (2004), Sídlo a výrobní základna společnosti Merko CZ v Hrabové (2005), Administrativní a skladový objekt společnosti Bextra ve Vítkovicích (2006), Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově (2007), Hotel Park Inn v Moravské Ostravě (2008), Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích (2009), Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích (2010), Alternativní scéna Divadla loutek (2011), Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice (2012), Budova Concept House v Porubě (2013) a Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice (2014). Titul Ostravský dům roku 2015 byl udělen stavbě „Nové koupelny – Hudební klub v Moravské Ostravě“ (Heligonka).