Cenu primátora vyhrál slovenský pilot

18/9 2017

Divácky nejvíce oceňovanou ukázku leteckých dovedností předvedl na 17. Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil Armády ČR pilot Martin Kuterka ze Slovenska na stroji MiG 29 a získal tak cenu primátora města Ostravy. Kvůli počasí bylo v sobotu zrušeno vystoupení saúdskoarabské letecké skupiny Saudi Hawks, v neděli pak byl až na vrtulníky a slovenskou vládní letku odvolán celý program letových ukázek.

Cenu primátora vyhrál slovenský pilot

Oceněný slovenský pilot Martin Kuterka společně s primátorem Ostravy Tomášem Macurou a hlavním organizátorem Dnů NATO Zbyňkem Pavlačíkem. Foto: J. Zerzoň.

Přes deštivé počasí se v sobotu 16. září největší bezpečnostní přehlídky v Evropě pořádané na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově zúčastnilo na 65 tisíc návštěvníků, v neděli 18. záři asi 25 tisíc lidí. Celkem tak program shlédlo na 90 tisíc osob. Při slavnostním zahájení je pozdravili ministr obrany Martin Stropnický, armádní generál Josef Bečvář a primátor Ostravy Tomáš Macura.

Primátor Tomáš Macura následně předal čestné jednotce Vězeňské služby České republiky významné ocenění – čestnou stuhu České euroatlantické rady. Vedle různých prezentací a ukázek Městská policie Ostrava spolu s městem obohatili Dny NATO o další iniciativu zaměřenou na komfort a pohodlí účastníků. Pro ty, kteří přijeli na letiště na kolech, zřídili hlídané kolárny, kde si cyklisté mohli nechat své stroje. Bohatý byl i doprovodný program, k němuž město Ostrava přispělo zřízením relaxační zóny, která nabídla fotokoutek, projekční a biatlonovou laserovou střelnici či praktické informace o Ostravě a okolí, turistické a historické zajímavosti, dopravní spojení, upomínkové předměty, mapy, bedekry.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Představují se na nich vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky, letos ze 17 států. Speciální partnerskou zemí bylo Slovensko. K vidění bylo okolo 80 letadel a vrtulníků a přes 200 kusů pozemní techniky. Mezi největšími lákadly byly americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer.