Bezplatné testování mladistvých na přítomnost drog

23/5 2012

Bezplatné testování mladistvých na přítomnost drog bude pokračovat také v letošním roce. Městská nemocnice Ostrava totiž znovu získala grant Magistrátu města Ostravy, díky němuž může s testováním začít. V tuto chvíli je k dispozici na šest set testovacích sad. V loňském roce bylo provedeno celkem 338 testů, z nichž 120 bylo pozitivních.

Bezplatné testování mladistvých na přítomnost drog

Projekt probíhá pod názvem „Krizová intervence pro děti, mládež a rodiče v problematice zneužívání drog mimo alkoholu“ a v rámci něj může mládež až do věku 26 let absolvovat bezplatný test na přítomnost různých návykových látek v organizmu (THC, amfetaminy, opiáty, benzodiazepiny apod.) „Projekt můžeme realizovat díky grantu, který nám poskytl Magistrát města Ostravy. O testy mají nejčastěji zájem rodiče dětí, nezřídka nám však volají také zástupci škol, sociální pracovníci nebo policisté,“ řekla vrchní sestra psychiatrického oddělení Městské nemocnice Ostrava Radmila Vysloužilová s tím, že nakoupeno je již na šest set testovacích sad. „V loňském roce u nás bylo testováno na sto padesát mladistvých, kterým jsme odebrali více než tři sta vzorků. Vzhledem k tomu, že jich celých sto dvacet bylo pozitivních, ukazuje se tento projekt jako velmi důležitý. Zároveň již nyní evidujeme větší zájem ze strany rodičů i škol a předpokládáme, že letos bude počet testů a testovaných mnohem větší,“ doplnila Vysloužilová.

Samotný test trvá asi deset minut. Pro pacienta není nijak zatěžující, jedná se totiž o orientační vyšetření moče. Odborný personál městské nemocnice se za dobu, po kterou testování mladistvých provádí, setkal s nejedním kuriózním pokusem, jak testy přelstít. „Mladí zkoušejí odevzdat místo vzorku své moči vodu z toaletní mísy nebo ji vyměnit za moč kamaráda. Všechny tyto pokusy však dokážeme bezpečně odhalit,“ zavzpomínala Vysloužilová.

Psychiatrické oddělení Městské nemocnice Ostrava je jediné zdravotnické zařízení v širokém okolí, které nabízí tuto možnost zcela bezplatně. Zájemci o testování se mohou informovat na telefonním čísle protialkoholní záchytné stanice +420 595 223 160.