Asistenti přepravy dohlíží na pořádek

25/4 2017

Asistenti přepravy působí v ostravské MHD zatím jen na několika linkách. Z přepravy během dubna vyloučili již stovky cestujících bez platné jízdenky. Radní pro dopravu Lukáš Semerák odmítá, že opatření je rasistické a namířeno proti Romům. Asistenti vyžadují jízdní kázeň a platné jízdní doklady od všech cestujících.

Asistenti přepravy dohlíží na pořádek

Asistenti přepravy působí i v ostravských tramvajích. Foto: MMO

Začátkem dubna se v prostředcích městské hromadné dopravy objevili první asistenti přepravy. Smyslem jejich činnosti je zajistit zlepšení tarifní kázně, to znamená jízdy s platnou jízdenkou, a také čistoty a bezpečnosti v dopravních prostředcích. V prvním sledu začali asistenti spolu s hlídkami městské policie plnit své úkoly na linkách 33, 48, 21 a 11. Jejich nasazení vyvolalo rozdílné reakce. Zatímco pracovníci Dopravního podniku Ostrava (DPO) a cestující veřejnost si jejich přítomnost v dopravních prostředcích MHD pochvalují, zejména ze strany zástupců romského etnika se zvedla vlna kritiky. Rozhodně se proti ní ohradil radní pro dopravu Lukáš Semerák.

„Není vinou vedení města ani DPO, že se většina tzv. černých pasažérů rekrutuje z tzv. romské menšiny. Kategoricky odmítám tvrzení, že zavedení asistentů přepravy je diskriminační vůči této menšině či dokonce přímo proti ní zaměřené. Dodržování přepravního řádu a tarifní kázně vyžaduje DPO u všech cestujících,“ uvedl Semerák v tiskovém prohlášení. Jak zdůraznil, zavádění asistentů přepravy bude pokračovat. Cílem je vyškolit a podle potřeby nasadit čtyřicet až padesát asistentů. Zatím je jich šest.

„Je daleko účinnější nepřizpůsobivé osoby do vozidla nevpustit, než je ponechat se samotným řidičem a následně pak složitě řešit důsledky jejich chování,“ zdůvodnil Semerák s tím, že Ostrava není prvním ani jediným městem ČR, které sáhlo po této formě prevence. Současně poděkoval městské policii, bez jejíž pomoci by práce asistentů byla mnohem složitější.

Dopravní podnik Ostrava sdělil, že v období od 3. do 24. dubna asistenti přepravy jen na autobusových linkách 33 a 48 vyloučili z přepravy 594 osob, které nereagovaly ani na opakované upozornění, že si mají zakoupit jízdenku. Dalších více než 1750 osob nenastoupilo, když vidělo asistenty přepravy a u nichž se dal předpokládat úmysl těmito spoji cestovat. Asistenti vyloučili z přepravy také sedm osob, které byly na obtíž jiným cestujícím.

Jak vypadá práce asistentů přepravy, uvidíte na videu: http://bit.ly/2pgiArY .