17. listopad – den boje za svobodu

14/11 2014

Také Ostrava oslaví státní svátek 17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii. Akce připravují město i ostravská kulturní fronta. Jejich vyvrcholením bude v úterý 18. listopadu v 15.30 slavnostní setkání u pamětní desky obětem zla ve vstupní hale Nové radnice, kterého se zúčastní primátor Tomáš Macura.

17. listopad – den boje za svobodu

Pamětní deska obětem zla ve vstupní hale Nové radnice. Foto: B. Krzyžanek

Shromáždění s projevy k významu 17. listopadu a kulturním programem, v němž vystoupí pěvecký sbor Chorus, pořádá Konfederace politických vězňů ČR ve spolupráci s občanským sdružením PANT, pod záštitou statutárního města Ostravy.

Nová radnice jako jeden ze symbolů města inspirovala Ostravský informační servis, který připravil na svátek 17. listopadu komentované prohlídky jejího interiéru a okolí. Účastníci uvidí například síň rady a sál zastupitelstva a podívají se na město z vyhlídkové plošiny radniční věže. Prohlídky budou začínat v 10 a 14 hodin na Prokešově náměstí. Dospělí platí 80, děti, studenti a senioři 50 Kč.

Připomenout 25. výročí listopadových událostí roku 1989 si dala za cíl ostravská kulturní scéna. Program zahrnující setkání s pamětníky, divadelní představení, veřejné besedy, autorská čtení či filmové projekce připravili Národní divadlo moravskoslezské, Antikvariát a klub Fiducia, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Česká televize Ostrava, Občanské sdružení PANT, Educa24 agency, Knihcentrum, Bílé divadlo, Centrum kultury a vzdělávání, okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Divadlo loutek.

Výběr akcí:

• 17. 11., Divadlo J. Myrona, 18.30: Debata o aspektech naší cesty k demokratické společnosti. Pozvání přijali malíř a pedagog Daniel Balabán, slovenský spisovatel Michal Hvorecký, psycholog Jeroným Klimeš, farář, chartista, překladatel a autor písní Miloš Rejchrt, překladatel a publicista Libor Dvořák.
  • 17. 11., Divadlo P. Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek: inscenace Orwellova románu 1984, hra T. Vůjtka S nadějí, i bez ní, inscenace Šaryk vzpomíná. Dramaturgie večera počítá s diskusemi herců a publika.
  • 17. 11., Klub Atlantik, 16.00: projekce dokumentárních filmů a vzpomínky pamětníků listopadových událostí, 18.00: dokument Občan Havel.
  • 17. 11., Divadlo loutek, 15.00: Educa24 agency uvádí hru V. Havla Zahradní slavnost v nastudování učitelů a absolventů Wichterleho gymnázia. 20.00: Láhor Sound Systém uvádí kolektivní jevištní úderku Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?
  • 18. 11., Klub Fiducia: položení pamětní destičky před dům ostravských chartistů, manželů Jaromíra a Dolores Šavrdových.
  • 19. 11., Klub Fiducia: panelová diskuse za účasti historika Jana Urbana a chartisty Tomáše Hradílka.
  • 24. 11., Knihcentrum, 16.00: Vzpomínání, veřejné čtení a autogramiáda Edy Kriseové, autorky jediného autorizovaného životopisu Václava Havla.