11. 11.: Den válečných veteránů

12/11 2014

Den válečných veteránů jsme si 11. listopadu připomněli u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Oběti všech válek uctili představitelé státu, kraje, armády, diplomatického sboru, zástupci legionářských organizací, bojovníci za svobodu a váleční veteráni. Kytici města Ostravy k památníku položili primátor Tomáš Macura a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

11. 11.: Den válečných veteránů

Pocta obětem všech válek v Komenského sadech v Ostravě. Foto: J. Urban

V úvodu pietního aktu byl přečten rozkaz ministra obrany ČR Martina Stropnického ke Dni válečných veteránů, svátku, který demokratický svět oficiálně slaví od roku 1926. K uctění památky vojáků, kteří položili životy v první a druhé světové válce, při službě v armádě a vojenských misích v Evropě, Asii i Africe pokládaly jednotlivé delegace věnce a kytice k památníku. Vojenskou kancelář prezidenta republiky zastupoval její náčelník brigádní generál Zdeněk Jakůbek, krajský úřad náměstek hejtmana Josef Babka, Krajské vojenské velitelství ředitel plk. Jaroslav Hrabec, konzuláty Polska a Ruska generální konzulové Anna Olszewska a Jevgenij Šaraškin, honorární konzulát Ruska v Ostravě konzul Aleš Zedník, Ostravsko-opavskou diecézi biskup Václav Lobkowicz, Senát Parlamentu ČR senátor Peter Koliba, městský obvod Poruba starosta Petr Mihálik. Poctu hrdinům vzdali také představitelé Policie ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Čs. obce legionářské, Svazu PTP a Vojenského sdružení rehabilitovaných. Z čestných míst ceremoniál sledovali veteráni druhé světové války brigádní generál Mikuláš Končický, plukovníci Václav Petras, Josef Křístek a další významné osobnosti.

V další části setkání přednesl projev ke Dni válečných veteránů náměstek hejtmana Josef Babka, bylo provedeno jmenování do hodností příslušníků aktivních záloh Armády ČR, předány pamětní odznaky a medaile. Pietní akt v Komenského sadech ukončila Večerka a hymna České republiky.