Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Aktuálně

Poslední změna: Pátek 28.04.2017 13:35 - Vidlička Libor
Otello – láska ničená žárlivostí

Otello – láska ničená žárlivostí

Úterý 17.10.2017 11:07

První premiérou nové sezóny v Národním divadle moravskoslezském je Verdiho opera Otello. Diváky čeká dramatický příběh plný intrik a žárlivosti, ve kterém děj graduje v brilantní hudební formě. Opera Otello je právem považována za vrcholné dílo Giuseppe Verdiho.

Jaký vzkaz zanecháte lidem za 50 let?

Jaký vzkaz zanecháte lidem za 50 let?

Pondělí 16.10.2017 13:27

Sdělit něco lidem, kteří budou v roce 2067 slavit 800 let od první písemné zmínky o Ostravě, ale také iniciovat diskuzi o tom, jakou cestou se má město ubírat v dalších desetiletích. Takový je záměr projektu Ostrava 2067, jehož zhmotněním je pamětní truhla, do které současná generace Ostravanů může vkládat poselství pro lidi, kteří tady budou žít za 50 let.

Kondor královský bude mít nové bydlení

Kondor královský bude mít nové bydlení

Pondělí 16.10.2017 08:05

Město Ostrava zveřejnilo výzvu na realizaci stavby Voliéra kondora královského v ostravské zoologické zahradě. Informoval o tom primátor Tomáš Macura. Jedná se o výstavbu voliéry pro ptactvo, realizaci přístavby a stavebních úprav stávajícího pavilonu drobných šelem s cílem vytvořit nové ubikace pro ptáky a hlodavce.

33 333 korun pro Milušku Bundilovou

33 333 korun pro Milušku Bundilovou

Sobota 14.10.2017 09:45

Kapka štěstí v moři smůly. Šek na 33 333 korun předali ve čtvrtek 12. října členové cyklotýmu Ostrava 750!!!, který se zúčastnil letošního Metrostav Handy Cyklo Maratonu, patronce družstva Miluši Bundilové. Částka je složená ze dvou částí. 22 100 korun pro ni vyšlapala veřejnost při průjezdu soutěžních týmů Ostravou, 11 233 jí věnovali jako dar členové týmu.

Slavnostní otevření inovačního centra

Slavnostní otevření inovačního centra

Pátek 13.10.2017 14:20

V prostorách Divadla Mír se v pátek 13. října konalo slavnostní otevření Moravskoslezského inovačního centra (MSIC). Jeho zástupci při této příležitosti představili výsledky své tříměsíční existence. Setkání se účastnilo 250 hostů z řad firemního i veřejného sektoru. Mezi hlavní řečníky patřil primátor města Ostravy Tomáš Macura. Diskutovalo se nejen o vizi, poslání a cílech MSIC, ale i o jeho prvních výsledcích.

Občané si zvolili vánoční výzdobu

Občané si zvolili vánoční výzdobu

Pátek 13.10.2017 09:47

Jak se již v Ostravě stalo tradicí, také v letošním roce mohli sami obyvatelé města zvolit, jakou vánoční a novoroční výzdobu bude mít Nová radnice a Prokešovo náměstí. Vítězný návrh podle hlasování veřejnosti schválila 10. října rada města. Stejná výzdoba bude na budovu i náměstí instalována letos i příští rok.

Opravené sochy v sadu Milady Horákové

Opravené sochy v sadu Milady Horákové

Čtvrtek 12.10.2017 09:54

V sadu Milady Horákové byl v úterý 10. října odhalen po důsledném restaurování soubor čtyř cenných plastik, které vznikly v průběhu Mezinárodního sympozia prostorových forem, konaného v Ostravě v letech 1967 a 1969. Opravy zmíněných uměleckých děl se ujal Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci s restaurátorem soch Tomášem Skalíkem. Město Ostrava poskytlo na realizaci projektu 99 tisíc korun z nového dotačního programu.

Ve městě vzniknou dvě nová pietní místa

Ve městě vzniknou dvě nová pietní místa

Čtvrtek 12.10.2017 09:42

Město Ostrava plánuje vytvořit dvě nová pietní místa. V místě bývalého internačního tábora Hanke bude umístěna pamětní deska jako memento poválečných hrůz na německém civilním obyvatelstvu. O život zde násilně a bez soudů přišlo 231 lidí. V sadu Dr. Milady Horákové pak vznikne Památník civilním obětem válek. Informoval o tom primátor Tomáš Macura.

Město vybaví byty požárními hlásiči

Město vybaví byty požárními hlásiči

Středa 11.10.2017 11:54

Město Ostrava vybaví obecní byty požárními hlásiči a detektory oxidu uhelnatého. Do bytů bude namontováno 2799 hlásičů požáru a v domácnostech, které využívají k ohřevu tepelné zdroje, město nechá navíc nainstalovat 1682 detektorů oxidu uhelnatého. Dodavatele hlásičů v průběhu října vybere rada města. Celková částka za tato zařízení nepřesáhne částku 3 014 900 korun včetně DPH. Instalace je plánována na začátek roku 2018. Jedná se o ojedinělý projekt v České republice.

Městská jatka: ve hře je polský architekt

Městská jatka: ve hře je polský architekt

Středa 11.10.2017 11:40

Poté, co pražský architekt Hájek odmítl podepsat smlouvu na dodání projektové dokumentace, oslovilo město polského architekta Roberta Konieczneho z Katovic, který se spolu s Hájkem účastnil výběrového řízení na dodání projektové dokumentace. Primátor Tomáš Macura vysvětlil, že poté, co architekt Hájek odmítl podepsat s městem smlouvu, byl osloven další účastník řízení.  

Kolejový absorbér v barvách podzimu

Kolejový absorbér v barvách podzimu

Úterý 10.10.2017 10:51

Do podzimních odstínů se v těchto dnech zbarvují rozchodníky, které jsou součástí vegetačního koberce na kolejových absorbérech hluku na předmostí Frýdlantských mostů. Rozchodníky byly zvoleny v několika druzích, aby vzniklo bohaté zelené rostlinné společenství, které pokryje rovnoměrně a souvisle plochu a pevně prokoření do syntetického recyklátu kolejového absorbéru hluku.

Dárci krve převzali zlatá ocenění

Dárci krve převzali zlatá ocenění

Pondělí 09.10.2017 16:59

Původně zašla darovat krev s přáteli, pak ji ale požádali, zda by nedarovala složky krve konkrétnímu pacientovi, malému chlapečkovi. „To mně utvrdilo v tom, že to má opravdu smysl, a začala jsem chodit darovat krev pravidelně a častěji,“ svěřila se Jana Bačíková, jedna z 90 občanů Ostravy, kteří převzali 9. října v Nové radnici Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Jánského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve.

V podpoře vzdělání jde město příkladem

V podpoře vzdělání jde město příkladem

Pondělí 09.10.2017 14:31

Ostravská univerzita (OU) vychovala dalších 36 nositelů akademického titulu doktor. Diplomy za úspěšné absolvování doktorského studia jim předal 9. října v důstojných kulisách Divadla Antonína Dvořáka rektor OU Jan Lata. Slavnostní promoce se zúčastnili náměstci primátora Michal Mariánek a Zbyněk Pražák. Ve druhé části slavnostního zasedání Vědecké rady OU převzali jmenovací dekrety noví docenti a hostující profesoři.

Slovenská lyžařská legenda na radnici

Slovenská lyžařská legenda na radnici

Pátek 06.10.2017 15:15

Jedním z hostů právě začínajícího XV. Mezinárodního festivalu outdoorových filmů je československá a slovenská lyžařská legenda a ve svých 92 letech jeden z nejstarších aktivních sportovců světa Otto Krajňák. Spolu se synem Ottou mladším a ředitelem festivalu Jiřím Kráčalíkem ho v pátek 6. října přijali na Radnici města Ostravy náměstci primátora Michal Mariánek a Iveta Vozňáková.

Ostrava na Expu již pošestnácté

Ostrava na Expu již pošestnácté

Pátek 06.10.2017 10:14

Jako jediné české město se Ostrava kontinuálně účastní prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí v Mnichově. Letos se na něm představila ve dnech 4. až 6. října již pošestnácté. V letošní prezentaci premiérově nabídnula společnou expozici s Brnem, Moravskoslezským a Jihomoravským krajem. Ostrava na veletrhu zdůraznila svůj inovační potenciál. Investorům nabídla plochy uvnitř města i rozvojovou zónu Hrušov. 

V Divadelní ulici vznikne divadlo

V Divadelní ulici vznikne divadlo

Pátek 06.10.2017 08:05

Sehnat lístky na atraktivní představení Národního divadla moravskoslezského (NDM) začíná být problém. Do budoucna by ho měla řešit připravovaná adaptace bývalého výstavního pavilonu G na výstavišti Černá louka právě pro divadelní účely. Ta by současně umožnila rozšířit zázemí pro soubory NDM, zejména pokud jde o odpovídající zkušebny.

O kotlíkové dotace je stále velký zájem

O kotlíkové dotace je stále velký zájem

Čtvrtek 05.10.2017 09:10

Příjem žádostí druhé vlny kotlíkových dotací stále pokračuje. Kdo si nestihne vyměnit kotel téměř zdarma nyní, bude jej muset za pět let hradit v plné výši ze svého. Od roku 2022 totiž začne platit zákon, podle kterého musí mít každý rodinný dům ekologický kotel. Staré kotle budou zakázány a jejich majitelům budou hrozit pokuty.

Cena za přínos pro hospodaření s vodou

Cena za přínos pro hospodaření s vodou

Čtvrtek 05.10.2017 08:10

Zvláštní cenu v letošním prvním ročníku soutěže Chytrá města pro budoucnost získaly koncem září za projekt Chytrý monitoring vodoměrů pro oblast vodního hospodářství Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Oceněn byl zejména významný přínos „chytrého“ monitoringu vodoměrů pro hospodaření s pitnou vodou.

Dejte hlas ostravské Atletické hale

Dejte hlas ostravské Atletické hale

Středa 04.10.2017 09:55

Atletická hala Vítkovice je finalistou celorepublikové soutěže Stavba roku 2017. Hala, která byla dokončena v listopadu 2015, již získala ocenění za prvenství v soutěžích Ostravský dům roku a Stavba Moravskoslezského kraje. Nyní může být i Stavbou roku celé České republiky. Halu můžete do 5. října podpořit v hlasováním v internetové anketě. Zatím je na třetím místě.    

Domov Korýtko má nového ředitele

Domov Korýtko má nového ředitele

Pondělí 02.10.2017 15:44

Zábřežský Domov pro seniory Korýtko má nového ředitele. V pondělí 2. října jím rada města jmenovala Jana Seidlera, 46letého absolventa Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity, oboru sociálním práce se zdravotnickým profilem, který vedl od roku 2010 Domov Vítkov. Ředitel Seidler chce stabilizovat personální situaci a připravit domov na rekonstrukci.