Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Aktuálně

Poslední změna: Pátek 28.04.2017 13:35 - Vidlička Libor
Rozpočet města na rok 2018 schválen

Rozpočet města na rok 2018 schválen

Středa 13.12.2017 15:12

Vyrovnaný, rekordní a přátelský k lidem. Tak lze charakterizovat rozpočet města Ostravy na rok 2018, který schválili 13. prosince městští zastupitelé. Rozpočet poprvé v historii Ostravy už ve svém návrhu atakuje hranici 10 miliard korun, výdaje harmonizuje s příjmy a nezvyšuje žádné daně ani poplatky směrem k občanům. Je sestaven výhradně ze zdrojů města bez půjček a úvěrů, naopak o téměř půl miliardy korun snižuje stávající zadluženost. Rozpočet přináší také rekordní investice a další navýšení dotací městským obvodům.

Zastupitelé pro logistické centrum

Zastupitelé pro logistické centrum

Středa 13.12.2017 14:19

Schválením návrhu na přijetí majetkoprávních úprav k nemovitým věcem ve Strategické průmyslové zóně Ostrava-Mošnov otevřelo 13. prosince Zastupitelstvo města Ostravy cestu k výstavbě v zóně velkého multimodálního logistického centra. Jedním z prvních a klíčových nájemců v něm bude firma DB Schenker, dceřina společnost německých drah Deutsche Bahn a jedna z největších logistických společností světa.

Osobnosti Ostravy byly oceněny

Osobnosti Ostravy byly oceněny

Středa 13.12.2017 14:15

Dvě čestná občanství a čtyři Ceny města schválili zastupitelé Ostravy na svém zasedání 13. prosince. Čestnými občany Ostravy se stali lékař Věroslav Dušen a divadelní režisér a herec Luděk Eliáš. Cena města byla udělena Alexandře Gasnárkové, Jiřině Kábrtové, Renátě Huserové a in memoriam Blaženě Przybylové.

Jatka dokončí polský architekt

Jatka dokončí polský architekt

Úterý 12.12.2017 14:34

Rada města schválila veřejnou zakázku na architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro rekonstrukci budovy městských jatek. Vybraným projektantem je polské architektonické studio KWK Promes architekta Roberta Konieczného, jehož návrh se v architektonické soutěži umístil na třetím místě. Smlouva mezi městem a KWK Promes může být podepsána až po uplynutí 15denní lhůty pro podání námitek.

Poslední kusy jubilejních medailí

Poslední kusy jubilejních medailí

Úterý 12.12.2017 07:57

Posledních 65 kusů limitované edice stříbrných pamětních medailí vydaných k 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě bude v prodeji v pobočce Elektra Ostravského informačního centra od středy 13. prosince. Dominantou medaile je Nová radnice a znak města s koníkem v poskoku. Ostravské medaile jsou číslované.

Dolní Vítkovice slaví návštěvnický rekord

Dolní Vítkovice slaví návštěvnický rekord

Pondělí 11.12.2017 10:07

Dolní oblast Vítkovice si nadělila ke svému 10. výročí rekordní návštěvnost. V pátek 8. 12. tu přivítali v nově otevřeném Milan Dobeš Museu v Gongu letošního už jeden a půlmiliontého návštěvníka! Areál, jehož návštěvnost přesáhla poslední dva roky vždy 1 milion osob, si tak s pravděpodobností hraničící s jistotou opět udrží statut první nejnavštěvovanější mimopražské turistické atraktivity v ČR. Blahopřejeme!

Soutěž Šumná Ostrava se vydařila

Soutěž Šumná Ostrava se vydařila

Sobota 09.12.2017 09:05

Do celoročních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě se zapojili také žáci základních a středních škol, kteří se zúčastnili znalostní soutěže Šumná Ostrava. V předvečer oslav výročí byla soutěž vyhodnocena a žáci s nejlepšími znalostmi oceněni. Prvňáčci a druhá rovněž kreslili svou představu biskupa Bruna, Petřkovické venuše a Ostravského muzea. Je čekalo ocenění na podiu během oslav jubilea.

Módní dům Ostravica má novou šanci

Módní dům Ostravica má novou šanci

Pátek 08.12.2017 14:04

Bývalému obchodnímu domu Ostravica-Textilia svítá naděje na obnovu. Nyní se po několika letech objevila šance na opravu památkově chráněného komplexu s bohatou historií. Chátrající módní dům Ostravica je trnem v oku mnoha Ostravanům, kterým současný stav vadí.

Rekordní sbírka na charitu

Rekordní sbírka na charitu

Pátek 08.12.2017 13:05

V uplynulém týdnu zaměstnanci ostravského magistrátu zanechávali v kontejnerech nepotřebné věci z domácností. Za tři dny jich pro dobročinný second hand Moment sesbírali 685 kilogramů. Odlehčili tak svým obydlím a navíc se zařadili mezi nejštědřejší dárce.

Městský stadion čeká očista a úpravy

Městský stadion čeká očista a úpravy

Pátek 08.12.2017 08:20

Městský stadion čeká důsledná očista a několik úprav, na nichž se město dohodlo se zástupci Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), pořadatele Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018. Ten se uskuteční ve dnech 8. a 9. září a město je na něj právem pyšné. „Jde o třetí nejvýznamnější atletickou akci světa – po olympiádě a mistrovství světa. Je to mimořádná událost nejenom pro Ostravu, ale pro celou Českou republiku,“ zdůraznil primátor Tomáš Macura.

Svinov se dočká nové sokolovny

Svinov se dočká nové sokolovny

Čtvrtek 07.12.2017 10:09

Ve Svinově vyroste nová víceúčelová hala, která bude sloužit pro širokou škálu sportovních, ale také kulturních či společenských aktivit. Využívat ji bude zejména TJ Sokol Svinov a úřad městského obvodu. „Hala by měla nahradit bývalou svinovskou sokolovnu, která lehla popelem v prosinci 1998 a o jejíž obnovu vedení Svinova dlouhodobě usiluje,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Bohumínská ulice se přestěhuje pod zem

Bohumínská ulice se přestěhuje pod zem

Čtvrtek 07.12.2017 09:17

Vrátit centru Slezské Ostravy prostor a půvab – takový je záměr vedení města, které přišlo s myšlenkou zahloubit širokou čtyřproudovou Bohumínskou ulici pod zem a na povrchu ji přebudovat na klasickou dvouproudovou městskou komunikaci s omezenou rychlostí, přechody pro chodce a zpomalovacími prvky. Ve středu 6. prosince o tom informoval primátor Tomáš Macura.

Velvyslanec Dánska navštívil Ostravu

Velvyslanec Dánska navštívil Ostravu

Středa 06.12.2017 15:45

Dánský velvyslanec Ole Frijs-Madsen navštívil ve středu 6. prosince Ostravu. Zúčastnil se konference City Changers v Dolní oblasti Vítkovice a v odpoledních hodinách se setkal v prostorách Nové radnice s primátorem Tomášem Macurou.

Začala konference City Changers

Začala konference City Changers

Středa 06.12.2017 11:28

V Ostravě v multifunkční aule Gong začala 6. prosince dvoudenní mezinárodní konference City Changers, která se zabývá pozitivními změnami městského prostředí. Konference se snaží oslovit všechny, kteří jsou schopni a ochotni měnit naše města a čelit globálním i místním výzvám, jako jsou změny klimatu, zvyšování energetické náročnosti, růstu civilizačních onemocnění a počtu závislostí nebo nedostatku prostoru.

Ostrava ocenila dobrovolníky

Ostrava ocenila dobrovolníky

Úterý 05.12.2017 16:20

Ostrava již sedm let tradičně oceňuje práci dobrovolníků z dobrovolnických organizací působících na území města. V úterý 5. prosince sedm z nich převzalo čestnou plaketu Dobrovolník roku 2017. V prostorách radnice je předal náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Dárci krve převzali Jánského plakety

Dárci krve převzali Jánského plakety

Pondělí 04.12.2017 16:06

Zlaté plakety MUDR. Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů převzalo v obřadní síni ostravského magistrátu padesát dárců krve z Ostravy. Za jejich ochotu pomáhat druhým jim poděkoval náměstek primátora Michal Mariánek. Všem pak společně se zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže předal plakety.

Rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona

Rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona

Pondělí 04.12.2017 12:51

V první fázi rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona začalo budování malé scény Dvanáctky v prostorách předprodeje a bývalého Euroshopu. Rohové řeznictví se zase mění v komunikační centrum. Předprodej Národního divadla moravskoslezského proto musel být přesunut do pokladny divadla Antonína Dvořáka a do nedaleké provozní budovy se přestěhoval prodej předplatného a obchodní oddělení.

Historie Třebovic, Radvanic a Bartovic

Historie Třebovic, Radvanic a Bartovic

Pondělí 04.12.2017 07:10

Putovní výstavu z historie Ostravy nazvanou Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti viděli obyvatelé většiny ostravských obvodů. V prosinci výstava doputuje do posledních dvou obvodů – Třebovic a Radvanic a Bartovic. Jeden z panelů je vždy věnován historickým událostem v daném obvodě.

Vánoční strom září na náměstí

Vánoční strom září na náměstí

Sobota 02.12.2017 07:25

Na Masarykově náměstí se v neděli 3. prosince rozzářil vánoční strom. Rozsvícení a videomapingu na budově Ostravského muzea přihlíželo zcela zaplněné Masarykovo náměstí. Příchozí si poté vyslechl koncert Báry Basikové. Program a trhy na náměstí potrvají do 23. prosince. 

 

Ostrava se stává zeleným městem

Ostrava se stává zeleným městem

Čtvrtek 30.11.2017 11:58

Ostrava, která kandiduje na titul Evropské zelené město (European Green Capital), je v některých bodech oproti svým konkurentům výjimečná. Jsou to především revitalizovaná území, která byla postižena dopady těžkého průmyslu, anebo městská hromadná doprava s velkým počtem nízkoemisních autobusů, přičemž v roce 2020 nebudou v provozu žádné naftové autobusy.